statystyki

Damasiewicz: Polityka, czyli sztuka wywodząca się z bełkotu

autor: Agnieszka Damasiewicz12.12.2017, 10:01; Aktualizacja: 12.12.2017, 10:24
Polityka ma ciekawe relacje z odwagą. Polityk powinien być odważny, żeby rozpychać się łokciami i hałasować.

Polityka ma ciekawe relacje z odwagą. Polityk powinien być odważny, żeby rozpychać się łokciami i hałasować.źródło: ShutterStock

Gdyby polityka była kierunkiem w malarstwie, to byłaby dadaizmem. Czyli sztuką, niezłą samą w sobie, wywodzącą się z bełkotu.

Przypadkowo wysłane SMS-y mogą zacząć ciekawą wymianę myśli. Zachwycałam się analizą statystyczną, która mnie wciąga, choć matematyka nie wabiła. I podzieliłam nadzieją, że korzyści ze śmierci będą takie, że będzie można uczyć się wszystkiego równolegle. Potem omówiłam najnowsze wyczyny „mojego cudownego, małego kota”, jednocześnie rozważając alternatywne życiorysy, np. zostanie pisarzem maratończykiem, jak Murakami. I jeszcze dodałam coś o wyższości pieczonej wołowiny na winie i śliwkach nad pieczoną dziczyzną. Przypomniał mi się skecz Pazury na temat pieczenia kurczaka w koniaku, więc się nim podzieliłam, odsyłając na You-Tube’a. A że pisałam bez okularów, wysłałam to diabli wiedzą gdzie. A konkretnie do kogoś, kogo mam podobnie jak rzeczywistą adresatkę zapisanego w telefonie. Ten nieadresat to poważny człowiek i nie dzielę się z nim zwykle wybrykami kotków, rozważaniami o korzyściach ze śmierci i urokami wołowiny w winie. Dlatego struchlałam, kiedy zobaczyłam zwrotny SMS od niego. Odpowiedział, zapewne stosownie do tego, co akurat uprawiał, a więc rozdyskutowanie polityczne na jakimś forum społecznościowym lub politycznościowym:

– To kształcące, taka świadomość, że ludzie jeszcze o czymś innym poza polityką rozmawiają.

Roześmiałam się SMS-em:

– Niektórzy rozmawiają WYŁĄCZNIE „jeszcze o czymś innym”. Choć domyślam się, że polityka wciąga i jak ktoś ma smykałkę, to może być niezwykle ciekawą grą.

– Niektórzy mówią, że to partia szachów, ale to trochę bardziej brutalny sport.

– Jak boks czy na przykład polo? A może brutalizm wynika stąd, że przeciwko golfistom grają szachiści, a hokeiści przeciwko siatkarzom?

– Często niestety z braku zasad...

– Moralnych? Bo nie zgodziłabym się, że żadnych zasad nie ma. Są, nawet stabilne: zamiast kategorii „Przyjaciele” (względnie niezmienni), używa się kategorii „Sojusznicy” (zmienni); zamiast moralności skuteczność; zamiast stoicyzmu cynizm itd. Dla człowieka moralnego polityka to rosyjska ruletka. Chociaż idealistycznie wierzę, że można być politykiem, godząc wszystkie te kategorie, bez uszczerbku dla psyche. Tylko trzeba być niezłym... szachistą.

– Czyli strategia przetrwania.

– Zabrzmiało niemal oskarżycielsko... Nie sądzę, żeby polityka, (a w szczególności szachy), były oparte na strategii przetrwania. Z mojego punktu widzenia są oparte na strategii ofensywy. A gra na przetrwanie to w nich najwyżej tymczasowa taktyka.

– To zależy, co się ma na szachownicy.

– Na to nie mam riposty: trafne. Komentując polityków, komentujesz różne szachownice.

– Staram się zdystansować. Żeby mieć trzeźwe spojrzenie. Nie zawsze się udaje. Ale gierki polityczne chłodzą mnie zupełnie.

– Twój wybór padł na stoicyzm? Byłby z Ciebie unikat: stoik w polityce.

Hannah Höch „Wycinanka dada nożem kuchennym”

Hannah Höch „Wycinanka dada nożem kuchennym”

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gdyby polityka była sztuką malarską, to byłaby dadaizmem. Czyli sztuką, niezłą samą w sobie, wywodzącą się z bełkotu. Podobno nazwa pochodzi od francuskiego „dada”, wybranego losowo i jednocześnie przypominającego gaworzenie niemowlaka, a w innej wersji została wybrana, bo nic nie znaczy. Narzędzia tej sztuki i jej wyniki to absurdalne teksty, łączenie technik, fotomontaże i fonetyczne wiersze. Ponadto dadaiści nie wytworzyli jednolitego stylu czy programu, twierdząc, że dadaizm jest stanem umysłu. Hugo Ball był autorem fonetycznego wiersza, brzmiącego: gadji beri bimba glandridi... itd., który odczytał podczas jednego z wieczorów w Galerie Dada.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane