Kryzys zaufania do TK oficjalnie potwierdzony. Tak złego wyniku nie było od 13 lat

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.12.2017, 07:19; Aktualizacja: 12.12.2017, 07:58
Ze statystyk wynika również, że TK jest znacznie bardziej niejednomyślny, niż to było w latach ubiegłych

Ze statystyk wynika również, że TK jest znacznie bardziej niejednomyślny, niż to było w latach ubiegłychźródło: ShutterStock

Rok 2016 był dla Trybunału Konstytucyjnego fatalny. Tak złego wyniku, jeżeli chodzi o wpływ spraw, instytucja ta nie zanotowała od 13 lat.

Takie wnioski płyną z „Informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2016 r.”. Dokument został oficjalnie przedstawiony wczoraj podczas dorocznego zgromadzenia ogólnego sędziów TK. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Z zestawienia wynika, że w zeszłym roku do TK wpłynęło jedynie 360 wniosków, pytań prawnych i skarg konstytucyjnych. A to oznacza, że było ich aż o 42 proc. mniej niż w 2015 r. Co ciekawe, jest to najgorszy wynik od 2004 r. Tylko w tym roku bowiem zanotowano jeszcze mniejszy wpływ spraw do TK niż w 2016 r. (wówczas było ich jedynie 340). Od tamtego czasu aż do roku ubiegłego zainteresowanie sądem konstytucyjnym systematycznie wzrastało.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane