statystyki

Adwokaci i radcowie prawni także zgłoszą wynalazek

autor: Sławomir Wikariak07.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 07.12.2017, 07:37
podpis, dokument, akt, prawo

Doprecyzowane mają zostać przesłanki powodujące, że znak towarowy nie podlega unieważnieniuźródło: ShutterStock

Rzecznicy patentowi stracą monopol na reprezentowanie stron w postępowaniach dotyczących wynalazków czy wzorów patentowych. W postępowaniach tych pełnomocnikami będą mogli być również adwokaci i radcowie prawni – wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 776 ze zm.).

Pomysł ten zgłaszało już wcześniej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale wypadł on z pakietu zmian mających poprawić otoczenia prawne działalności innowacyjnej. Teraz powraca w projekcie przedstawionym przez ministra rozwoju i finansów. Można się spodziewać, że wraz z nim powróci dyskusja między korporacjami prawniczymi. Krajowa Rada Rzeczników Patentowych uważa, że adwokaci i radcowie prawni nie są przygotowani do reprezentowania przedsiębiorców w sprawach dotyczących wynalazków czy wzorów przemysłowych, gdyż brak im wiedzy technicznej i orientacji w systemie patentowym.

„Zrównanie uprawnień rzeczników patentowych, adwokatów i radców prawnych w postępowaniach przed Urzędem Patentowym może wpłynąć na zwiększenie dostępności pomocy prawnej dla przedsiębiorców w sprawach z zakresu ochrony własności przemysłowej, obniżenie kosztów tej pomocy oraz na rozwój sektora usług prawnych. Ograniczony dostęp do pomocy profesjonalnych pełnomocników zajmujących się prawem własności przemysłowej w Polsce, ze względu na stosunkowo małą liczbę rzeczników patentowych (ok. 900 osób), stanowi utrudnienie zgłaszania i utrzymywania ochrony tych praw” – argumentuje potrzebę wprowadzenia zmian MRiF.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane