statystyki

Adwokaci i radcowie prawni także zgłoszą wynalazek

autor: Sławomir Wikariak07.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 07.12.2017, 07:37
podpis, dokument, akt, prawo

Doprecyzowane mają zostać przesłanki powodujące, że znak towarowy nie podlega unieważnieniuźródło: ShutterStock

Rzecznicy patentowi stracą monopol na reprezentowanie stron w postępowaniach dotyczących wynalazków czy wzorów patentowych. W postępowaniach tych pełnomocnikami będą mogli być również adwokaci i radcowie prawni – wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 776 ze zm.).

Pomysł ten zgłaszało już wcześniej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale wypadł on z pakietu zmian mających poprawić otoczenia prawne działalności innowacyjnej. Teraz powraca w projekcie przedstawionym przez ministra rozwoju i finansów. Można się spodziewać, że wraz z nim powróci dyskusja między korporacjami prawniczymi. Krajowa Rada Rzeczników Patentowych uważa, że adwokaci i radcowie prawni nie są przygotowani do reprezentowania przedsiębiorców w sprawach dotyczących wynalazków czy wzorów przemysłowych, gdyż brak im wiedzy technicznej i orientacji w systemie patentowym.

„Zrównanie uprawnień rzeczników patentowych, adwokatów i radców prawnych w postępowaniach przed Urzędem Patentowym może wpłynąć na zwiększenie dostępności pomocy prawnej dla przedsiębiorców w sprawach z zakresu ochrony własności przemysłowej, obniżenie kosztów tej pomocy oraz na rozwój sektora usług prawnych. Ograniczony dostęp do pomocy profesjonalnych pełnomocników zajmujących się prawem własności przemysłowej w Polsce, ze względu na stosunkowo małą liczbę rzeczników patentowych (ok. 900 osób), stanowi utrudnienie zgłaszania i utrzymywania ochrony tych praw” – argumentuje potrzebę wprowadzenia zmian MRiF.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane