statystyki

Specjalny tryb postępowania w sprawach gospodarczych. Kto skorzysta na zmianach?

autor: Piotr Szymaniak07.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 07.12.2017, 07:38
prawo

Postępowanie gospodarcze bazuje na dokumentach, co oznacza, że każde oświadczenie mające kluczowe znaczenie dla sprawy będzie musiało mieć formę dokumentu czy e-mailaźródło: ShutterStock

Na powrocie specjalnego trybu postępowania w sprawach gospodarczych mogą stracić mikroprzedsiębiorcy. Choć przewidziano dla nich furtkę, to nie każdy będzie umiał z niej skorzystać.

Większość ekspertów przyznaje, że przywrócenie specjalnych postępowań gospodarczych, jakie przewiduje ostatni projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, rzeczywiście przełoży się na przyspieszenie rozpatrywania spraw. Jednak szanse, jakie planowane rozwiązanie niesie dla dużych firm, są jednocześnie zagrożeniem dla drobnych przedsiębiorców. Szczególnie tych będących na samozatrudnieniu.

Ministerstwo Sprawiedliwości doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego wyszło z założenia, że sprawy, w których stroną są małe firmy, np. sklepikarze, rzemieślnicy czy drobni usługodawcy, będzie można prowadzić w zwykłym postępowaniu cywilnym. Zgodnie z projektowanym art. 47983 k.p.c. przedsiębiorca, który płaci zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w formie karty podatkowej, może złożyć wniosek, by sąd gospodarczy rozpoznał sprawę w normalnym trybie. Z pominięciem bardziej rygorystycznego i wymagającego trybu gospodarczego.

Choć sąd będzie taką prośbą związany, prawnicy mają wątpliwości, czy to wystarczy. Zwłaszcza że strona może złożyć stosowny wniosek najpóźniej przy pierwszej czynności po doręczeniu jej pouczenia. Co więcej, jeśli jednocześnie nie pokaże decyzji (nie starszej niż półtora roku) ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, to przeciwnik w ciągu tygodnia od chwili, gdy się o tym dowie, będzie mógł dowodzić, że strona składająca wniosek nie jest uprawniona do jego złożenia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • prawnik(2017-12-07 08:30) Zgłoś naruszenie 60

  "Postępowanie w postępowaniu - spór w sporze" (postępowanie wpadkowe). Jest to coś, czego powino się skrajnie unikać w procedurze cywilnej. Jest bowiem idealną furtą dla celowego przewlekania spraw. Każda czynność uboczna spowalnia sprawę co najmniej o kwartał (nawet uwzględniając optymistycznie, że na każde doręczenie trzeba liczyć zaledwie miesiąc).

  Odpowiedz
 • Luk(2017-12-07 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  Zamiast udoskonalić postępowanie zwyczajne znowu robi się jakieś wyjątki od reguły i postępowania odrębne. Już widać skutki rozwiązania komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego, która pracowała nad całkowicie nowym kpc.

  Odpowiedz
 • prawus (2017-12-08 09:43) Zgłoś naruszenie 00

  Działy prawne dużych firm. To oczywiste. Stracą płotki.

  Odpowiedz
 • Mec (2017-12-07 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  Po co ??

  Odpowiedz
 • jaryko(2017-12-07 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  Akurat ci na karcie do sadu nie chodzą. A co z tymi na książce bo ma kiosk? Gorszy? Wielki przedsiębiorca. Przepisy zmierzają (wszędzie) do wzmacniania korporacji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane