statystyki

Obrotna mafia lekowa. Tym razem słownika zabrakło

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński19.06.2017, 07:16; Aktualizacja: 19.06.2017, 08:02
leki, lekarstwa, prawo, narkotyki

Wielu śledczych umarza jednak postępowania nie z powodu niemożności posiłkowania się słownikiem przy tworzeniu aktów oskarżenia, lecz właśnie z powodu jego zbyt wnikliwej analizyźródło: ShutterStock

Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 ze zm.) penalizuje podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia. Nigdzie w ustawie nie zdefiniowano jednak pojęcia „obrotu”. Skutek? Następne postępowanie w sprawie zabronionego prawem wywozu leków deficytowych z Polski zostało przez jedną z prokuratur rejonowych umorzone.

To kolejna zaskakująca interpretacja, którą przyjęli śledczy. Postanowienie o umorzeniu dochodzenia datowane jest na 31 maja 2017 r. Czyli na ten sam dzień, w którym w DGP napisaliśmy, że śledczy nadal kryją mafię lekową.

„W realiach tej sprawy, w przypadku punktu aptecznego, z całą pewnością mamy do czynienia z obrotem detalicznym produktami leczniczymi. Ustawa – Prawo farmaceutyczne nie definiuje (...) pojęcia obrotu detalicznego. Odnosząc się do tego pojęcia, wskazuje jedynie, że obrót tego rodzaju może być prowadzony w aptekach ogólnodostępnych oraz punktach aptecznych” – czytamy w decyzji śledczych.

Innymi słowy, nie można nikogo ukarać za robienie czegoś, czego ustawodawca nie zdefiniował w akcie prawnym. Niemożliwe w ocenie prokuratorów jest posiłkowanie się w tym przypadku definicją językową słowa „obrót”, rozumianego jako transakcje kupna, sprzedaży lub wymiany towarów.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane