statystyki

Obrotna mafia lekowa. Tym razem słownika zabrakło

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński19.06.2017, 07:16; Aktualizacja: 19.06.2017, 08:02
leki, lekarstwa, prawo, narkotyki

Wielu śledczych umarza jednak postępowania nie z powodu niemożności posiłkowania się słownikiem przy tworzeniu aktów oskarżenia, lecz właśnie z powodu jego zbyt wnikliwej analizyźródło: ShutterStock

Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 ze zm.) penalizuje podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia. Nigdzie w ustawie nie zdefiniowano jednak pojęcia „obrotu”. Skutek? Następne postępowanie w sprawie zabronionego prawem wywozu leków deficytowych z Polski zostało przez jedną z prokuratur rejonowych umorzone.

To kolejna zaskakująca interpretacja, którą przyjęli śledczy. Postanowienie o umorzeniu dochodzenia datowane jest na 31 maja 2017 r. Czyli na ten sam dzień, w którym w DGP napisaliśmy, że śledczy nadal kryją mafię lekową.

„W realiach tej sprawy, w przypadku punktu aptecznego, z całą pewnością mamy do czynienia z obrotem detalicznym produktami leczniczymi. Ustawa – Prawo farmaceutyczne nie definiuje (...) pojęcia obrotu detalicznego. Odnosząc się do tego pojęcia, wskazuje jedynie, że obrót tego rodzaju może być prowadzony w aptekach ogólnodostępnych oraz punktach aptecznych” – czytamy w decyzji śledczych.

Innymi słowy, nie można nikogo ukarać za robienie czegoś, czego ustawodawca nie zdefiniował w akcie prawnym. Niemożliwe w ocenie prokuratorów jest posiłkowanie się w tym przypadku definicją językową słowa „obrót”, rozumianego jako transakcje kupna, sprzedaży lub wymiany towarów.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane