statystyki

Rzecznik patentowy to kluczowy specjalista dla innowacyjnej gospodarki

autor: Hanna Fedorowicz08.12.2017, 16:00
Na trwającej trzy lata aplikacji przyszli rzecznicy uczą się nie tylko przepisów prawa patentowego, lecz również jak podchodzić do rozwiązań technicznych w sposób twórczy, jak konstruować opisy patentowe, by sprostały wymaganiom urzędów

Na trwającej trzy lata aplikacji przyszli rzecznicy uczą się nie tylko przepisów prawa patentowego, lecz również jak podchodzić do rozwiązań technicznych w sposób twórczy, jak konstruować opisy patentowe, by sprostały wymaganiom urzędówźródło: ShutterStock

- W Polsce jest ogromny nacisk na wspieranie innowacji, przeznacza się na nie fundusze krajowe i unijne, w tym kierunku kształtowane jest prawo. A o tym, że innowacyjne rozwiązania z każdej praktycznie dziedziny trzeba odpowiednio chronić, mówi się zdecydowanie za mało - mówi Dorota Rzążewska, nowo wybrana prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. 

Ilu jest w Polsce rzeczników patentowych?

Środowisko to jest stosunkowo nieliczne na tle innych korporacji zawodów zaufania publicznego. Z jednej strony to zaleta. Wszyscy się znają i łatwo utrzymać kontakt. Z drugiej strony rzecznicy patentowi jako grupa zawodowa nie są szerzej znani opinii publicznej, co zmniejsza siłę przebicia i utrudnia lobbowanie.

W Niemczech ten zawód wykonuje niemal 4,5 tys. osób, we Francji ponad 1,1 tys., a w Wielkiej Brytanii ponad 2,2 tys. W Polsce w październiku uprawnienia miały 942 osoby. Ta liczba nie wzrasta od kilkunastu lat. Tymczasem Polska dokłada wielu starań, by wspiąć się wyżej w rankingach innowacyjnych gospodarek. Dlatego na rynku rośnie zapotrzebowanie na rzeczników patentowych zorientowanych w nowych technologiach. Szczególnym wyzwaniem są wynalazki wspomagane komputerowo, czyli wszechobecne dziś rozwiązania, które również trzeba skutecznie chronić, a przepisy temu nie sprzyjają. Ochrona np. przedsięwzięcia startupowego z dziedziny FinTechu czy oprogramowania mobilnego to wyzwanie. Rzecznik patentowy dzisiaj to specjalista interdyscyplinarny, często z wielostopniowym wykształceniem, przygotowany, by udzielić pomocy we wszelkich sprawach własności przemysłowej.

Do wykonywania tego zawodu konieczne jest wielostronne wykształcenie. Ktoś rzecznikom w tym pomaga?

Na trwającej trzy lata aplikacji przyszli rzecznicy uczą się nie tylko przepisów prawa patentowego, lecz również jak podchodzić do rozwiązań technicznych w sposób twórczy, jak konstruować opisy patentowe, by sprostały wymaganiom urzędów. Warto też wspomnieć, że spośród grona polskich rzeczników patentowych 293 osoby mają uprawnienia europejskiego rzecznika patentowego. To oznacza, że mogą występować przed Europejskim Urzędem Patentowym (EPO). Egzamin European Qualifying Examination (EQE) organizowany przez Europejski Urząd Patentowy, jaki muszą zdać chętni do uzyskania takich uprawnień, jest wielostopniowy i bardzo skomplikowany. Musimy kształcić rzeczników tak, by mogli sprostać temu wyzwaniu.

Kto najbardziej nadaje się do tego zawodu?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Przedsiębiorca(2017-12-13 16:41) Zgłoś naruszenie 10

    BZDURY. Tylko potwierdza się, że należy jak najszybciej uwolnić usługi patentowe od monopolu drogich rzeczników patentowych !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane