statystyki

Mocno hasłowa reforma procedury cywilnej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.11.2017, 07:12; Aktualizacja: 27.11.2017, 07:31
MS chce, aby sędziowie byli zobligowani do przeprowadzania posiedzenia przygotowawczego z udziałem stron

MS chce, aby sędziowie byli zobligowani do przeprowadzania posiedzenia przygotowawczego z udziałem stronźródło: ShutterStock

 Usprawnienie i przyśpieszenie procesów – taki ma być cel zapowiedzianej w sobotę przez ministra sprawiedliwości reformy procedury cywilnej. DGP o jej założeniach pisał jako pierwszy.

Informacje o planowanych zmianach w kodeksie postępowania cywilnego pojawiły się w DGP już w sierpniu. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak w wywiadzie poinformował, że jest przygotowywany projekt, który doprowadzi m.in. do ukrócenia pieniactwa w sądach. W tym celu w k.p.c. ma się pojawić przepis pozwalający sądom pozostawiać bez żadnej odpowiedzi pozwy, które już na pierwszy rzut oka widać, że są „oczywiście bezzasadne”. Resort chce również uniemożliwić stronom składanie zażaleń czy też podejmowanie innych czynności procesowych tylko po to, aby przedłużać postępowania. W takich przypadkach sądy będą mogły np. zasądzać podwójne odsetki. Bez odpowiedzi będą pozostawiane również wnioski o wyłączenie sędziego, jeżeli będą składane tylko w celu przedłużenia postępowania. Ponadto MS poinformowało, że w sytuacjach, gdy wniesiona do sądu sprawa będzie dotyczyć orzekającego w nim sędziego lub bliskiej mu osoby, postępowanie będzie automatycznie przenoszone do innego sądu.

– Ta propozycja mi się nie podoba. Opiera się bowiem na kompletnym braku zaufania do całego środowiska sędziowskiego. W ten sposób projektodawca wysyła do opinii publicznej sygnał jakoby w sądownictwie pełno było układów. To szkodzi wizerunkowi sądów – zauważa Zbigniew Krüger, adwokat, partner w Kancelarii Krüger i Partnerzy.

MS chce, aby sędziowie byli zobligowani do przeprowadzania posiedzenia przygotowawczego z udziałem stron. W jego trakcie sędzia będzie podejmował czynności zmierzające do nakłonienia stron do zakończenia sporu w sposób ugodowy. Jeśli się to nie uda, przygotowywany będzie od razu precyzyjny plan rozprawy. Sędzia wyznaczy jej daty i wskaże, jakie dowody i w jakim czasie będą przeprowadzone. Regułą ma być (w sprawach mniej skomplikowanych) zakończenie procesu na pierwszej rozprawie.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • prawnik(2017-11-27 08:13) Zgłoś naruszenie 90

  Najbardziej bolesne jest zmarnowanie terminu posiedzenia, aby poprowadzić fikcję ugodową (tu jest Polska, tu strony godzą się dopiero w trakcie procesu i pod wpływem jego przebiegu - a i to rzadko). Aby osiągnąć te 8% ugód, które i tak by się osiąfgnęło, w każdej sprawie marnujemy jeden "pusty" termin posiedzenia. Oczwiście, jest sposób, by reformę obejść - posiedzenie "przygotowawcze" wyznaczyć na godz. 9.00, a pierwsze merytoryczne na godz. 9.05. Chyba że przepis będzie tego zakazywał. Tak czy siak - będzie wolniej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dddd(2017-11-27 09:41) Zgłoś naruszenie 24

  Gdyby Sąd przeczytał akta przed 1 posiedzeniem i wskazał stornom, że np. na 80 % powództwo uwzględni /oddali to chętnie zawierałby ugody. Trzeba skończyć z modelem sędziego milczącego sfinksa, który nie mówi co myśli o sprawie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dddd(2017-11-27 10:17) Zgłoś naruszenie 10

  No wg obecnych regulacji i standardów tak by było. ale to można zmienić i wskazać w kodeksie, że Sąd może przekazać stornom pogląd na sprawę (przecież i tak go ma). To że milczy niczego nie ułatwia. Często trzeba się domyślać, w którym kierunku dowody prowadzić a sędzia siedzi jak zaklęty w granicie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane