statystyki

SN nie miał wątpliwości: Konwencja haska nie może przesłaniać dobra dziecka

autor: Michał Culepa23.11.2017, 07:00; Aktualizacja: 23.11.2017, 07:35
Dziecko, sąd, prawo

Zarówno konwencja haska, jak i przywołane rozporządzenie unijne stanowią już element krajowego porządku prawnego i mogą być stosowane bezpośrednioźródło: ShutterStock

 Sąd może zmienić wcześniejsze orzeczenie nakazujące jednemu z rodziców wydanie dziecka drugiemu rodzicowi, zamieszkałemu w innym kraju. Liczy się dobro małoletniego. To sedno wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego.

Jak to się zdarza w podobnych sprawach, źródłem problemów prawnych był poważny konflikt rodzinny. Jego kulminacją było przywiezienie przez Aleksandrę C. we wrześniu 2015 r. córki z Francji do Polski. Stało się to bez zgody ojca dziecka, Pierre’a C. Mężczyzna w trybie przewidzianym przez konwencję haską z 25 października 1980 r. dotyczącą cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, uzyskał w Sądzie Rejonowym w B. postanowienie nakazujące matce wydanie dziewczynki.

Sąd odrzucił wnioski Aleksandry C. i prokuratury o uchylenie tego postanowienia. Wskazał, że celem konwencji oraz unijnego rozporządzenia nr 2201/2003 z 2003 r. dotyczącego jurysdykcji i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, jest przede wszystkim przeciwdziałanie negatywnym skutkom międzynarodowego uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców, a także szybki powrót małoletniego do kraju pochodzenia. A wszystko to przy braku ingerencji w kwestie władzy rodzicielskiej (gdyż nie to było przedmiotem postępowania).

Prokurator i matka dziecka złożyli zażalenie, które miał rozpatrzyć opolski Sąd Okręgowy. Powziął on jednak wątpliwość prawną, czy w tej sytuacji w ogóle dopuszczalna jest sądowa zmiana orzeczenia w trybie przewidzianym przez art. 577 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten stanowi, że sąd opiekuńczy może zmienić swe postanowienie – nawet prawomocne – jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Zapytany o tę kwestię Sąd Najwyższy, obradując w składzie trzech sędziów, wydał uchwałę, w której stwierdził, że zasada określona w art. 577 k.p.c. ma zastosowanie także do postanowień zarządzających wydanie dziecka na mocy konwencji haskiej.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane