statystyki

Biernat: Zawstydzająca niewiedza prezydenta i prezes TK

autor: Stanisław Biernat14.11.2017, 07:35; Aktualizacja: 14.11.2017, 09:09
Stanisław Biernat

Stanisław Biernatźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

W  wywiadzie prezydenta Andrzeja Dudy udzielonym 7 listopada 2017 r. Radiu Maryja i Telewizji Trwam znalazły się niepokojące stwierdzenia (powołuję się na informację PAP). Otóż, zdaniem głowy państwa, można ubolewać, że polski Trybunał Konstytucyjny nie zdobył się do tej pory na orzeczenie, które „w sposób absolutnie jednoznaczny i stanowczy” stwierdziłoby nadrzędność polskiej ustawy zasadniczej nad prawem UE. Pogląd ten został wyrażony w kontekście inicjatywy referendum w sprawie zmian w konstytucji (zawierającej „wiele niedoskonałości”).

Stanowisku polskiego TK przeciwstawił prezydent postawę niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który „jasno i wyraźnie powiedział, że niemiecka konstytucja stoi ponad prawem europejskim i że mogą być przyjmowane rozwiązania oczywiście, jeżeli zaakceptuje je parlament”.

Niestety, należy z naciskiem podkreślić, że przytoczone stwierdzenia nie oddają faktycznego stanu rzeczy. Przypomnę powszechnie, jak się zdawało, znany fakt, że polski trybunał wielokrotnie wypowiadał się w swoim orzecznictwie o roli Konstytucji RP w warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej i o  relacji między konstytucją a prawem unijnym (uprzednio wspólnotowym). Trybunał zajmował wyraźne stanowisko, że także po akcesji do Unii zachowuje pełną aktualność art. 8 ust. 1 konstytucji, stosownie do którego „Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej”. Wynika z tego – według trybunału – nadrzędność i pierwszeństwo konstytucji wobec prawa unijnego. W tej kwestii nie było w judykaturze wahań od samego początku.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Piotr(2017-11-15 06:47) Zgłoś naruszenie 498

  Z jednej strony mówią obecnie rządzący, że Konstytucja jest najwyższym aktem prawnym, z drugiej jednak notorycznie i jawnie ją łamią, a przywódca mówi, że to tylko książeczka. Niech się więc zdecydują na coś

  Odpowiedz
 • re(2017-11-15 08:12) Zgłoś naruszenie 437

  Równie żenująca jest niestety wczorajsza próba "odpowiedzi" ze strony p. Przyłębskiej.

  Odpowiedz
 • Zofia(2017-11-15 16:58) Zgłoś naruszenie 297

  W PiSie wiedza nie ma znaczenia. Tam liczy się tylko wiara w wodza. Amen

  Odpowiedz
 • Voxveritas(2017-11-15 20:28) Zgłoś naruszenie 2421

  Panie Biernat, lepiej byc człowiekiem niewiedzącym, bo taki może się mylić, niż rozumieć bedąc profesorem prawa i sędzią TK i wydawać kompromitujące wyroki, jak nazwać zatem takiego sędziego? Aby nie być gołosłownym czy aby na pewno rozumie pan, panie wielki "sprawiedliwy" sędzio TK czym jest dyspozycja .art. 32 Konstytucji RP w brzmieniu; " Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa ...............", w kontekście WYROKU 15/2A/2010 z dnia 24 lutego 2010 r. Sygn. akt K 6/09 * Który pan sygnował, w sprawie przywilejów emerytalnych wszelkiej maści służebników tamtej władzy, uznającymi takie przywileje za zgodne z konstytucją. Wielki ten Trybunał za Pańską aprobatą uznawał parokrotnie prawa "nabyte" za zgodne z art. 32 Konstytucji RP i będące realizacją art. 2 Konst. RP mówiącej o realizacji „sprawiedliwości społecznej”, cokolwiek to znaczy i w imię której to tautologii zamordowano parę milionów ludzi. Czy aby pan na pewno rozumie pojęcie sprawiedliwości i równych praw.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Prawo ....(2017-11-15 20:03) Zgłoś naruszenie 184

  .... wymyśla prezes a uchwala pis i tylko to się liczy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane