statystyki

Referendum nie jest związane prawem wyborczym

autor: Dominika Bychawska-Siniarska12.12.2017, 10:20; Aktualizacja: 12.12.2017, 10:25
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Strasburscy sędziowie wskazali, że zakres art. 3 protokołu 1 został jasno określony przez twórców konwencji i nie można go interpretować rozszerzająco i celowościowo, tak aby miał on zastosowanie do referendumźródło: ShutterStock

W kwietniu 2017 r. odbyło się w Turcji referendum na temat zmian w konstytucji. Dotyczyły one przede wszystkim zwiększenia władzy i kompetencji prezydenta. Recep Tayyip Erdogan chciał w ten sposób uzyskać prawo do rozwiązywania parlamentu i mianowania m.in. sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W dniu referendum Narodowa Komisja Wyborcza dowiedziała się o wielu nieprawidłowościach w ostemplowaniu kart do głosowania oraz sposobie ich zabezpieczenia. Komisja uznała jednak, że referendum zostało przeprowadzone zgodnie z prawem i jest ważne. Frekwencja wyborcza wyniosła 85 proc, 51 proc. uczestniczących zagłosowało za zmianami.

Opozycyjna partia Cumhuriyet Halk złożyła skargę do komisji, że mimo stwierdzenia głosów w niezabezpieczonych kopertach (zabezpieczone koperty miały przeciwdziałać fałszerstwom), uznała referendum. Partia zarzucała, iż część kart została skradziona i następnie dorzucona do urn. Komisja powinna była ustalić, jak dużo było niezabezpieczonych kopert, oraz sprawdzić prawdziwość oddanych w nich głosów. Skala naruszeń miała uzasadniać anulowanie referendum i przeprowadzenie go na nowo. Komisja nie uwzględniła skargi, podtrzymując decyzję o legalności referendum.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane