statystyki

Klamka w sprawie asesorów jeszcze nie zapadła

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.11.2017, 07:16; Aktualizacja: 09.11.2017, 08:12
sąd, temida

Dziś nie da się przewidzieć, co będzie dalej. Nie wiadomo, czy będą przed radą na nowo wszczynane postępowania w stosunku do wszystkich, czy do części z 265 asesorówźródło: ShutterStock

 Zapewne już w przyszłym tygodniu Krajowa Rada Sądownictwa ponownie zastanowi się nad tym, czy jest jednak możliwość powierzenia asesorom sądowym obowiązków sędziowskich. Taką deklarację złożył wczoraj Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS.

Stało się po spotkaniu z przedstawicielami asesorów, Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Stowarzyszenia Sędziów Themis. W rozmowach wziął udział również przedstawiciel prezydenta sędzia Wiesław Johann. Nie zjawił się za to, choć był zapraszany, minister sprawiedliwości. Rozmowy dotyczyły wypracowania kompromisu, który pozwoliłyby rozwiązać problem, jaki pojawił się po tym, gdy KRS w zeszłym tygodniu odmówiła powierzenia obowiązków sędziowskich 265 powołanym przez MS asesorom sądowym. Podstawą tej decyzji był przede wszystkim brak w dokumentacji zaświadczeń lekarskich i psychologicznych potwierdzających możliwość powierzenia tym osobom władzy sądzenia.

– Jeszcze żadna formalna decyzja w tym przedmiocie nie zapadła. Nie udało się bowiem w tak krótkim czasie zwołać prezydium KRS, a to dlatego, że jego członkowie mieli już zaplanowane wokandy. Na razie więc padła jedynie propozycja ze strony przewodniczącego KRS, aby ci asesorzy, którzy będą mieli taką wolę, uzupełnili braki – tłumaczy Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS.

Dziś nie da się przewidzieć, co będzie dalej. Nie wiadomo, czy będą przed radą na nowo wszczynane postępowania w stosunku do wszystkich, czy do części z 265 asesorów. Formalnie taka możliwość istnieje, a mowa o niej w art. 45 ust. 1 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 976 ze zm.). Stanowi on, że w przypadku ujawnienia nowych okoliczności rada może ponownie rozpatrzeć sprawę.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ciekawski(2017-11-09 09:02) Zgłoś naruszenie 89

  kasta KRS się zbłaźniła, ciekawe jak to naprawi

  Odpowiedz
 • Mec (2017-11-09 10:04) Zgłoś naruszenie 65

  A podstawę prawną poda ta KRS ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gruba krecha (2017-11-09 20:11) Zgłoś naruszenie 33

  Tera z będą udawać, że pojawiły się nowe okoliczności, które w gruncie rzeczy są starymi brakami formalnymi, do uzupełnienia, których nie wezwali tylko orzekli merytorycznie naruszając jawnie prawo. Lampiony sądownictwa świecą przykładem dla kolegów po fachu z całego naszego sprawiedliwego na wskroś kraju.

  Odpowiedz
 • Andrzej Falicz(2017-11-10 03:09) Zgłoś naruszenie 13

  Maja problem...bo kupe kandydatow na asesorow to dzieci...kolegow. Jak to w sadownictwie zawod rodzinno-dziedziczny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane