statystyki

Będzie więcej czasu na zapłacenie mandatu zaocznego

autor: Piotr Szymaniak08.11.2017, 07:32; Aktualizacja: 08.11.2017, 08:20
Potwierdziły się nasze doniesienia o wprowadzeniu rejestru wykroczeń przeciwko mieniu, które będą odnotowywane w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji.

Potwierdziły się nasze doniesienia o wprowadzeniu rejestru wykroczeń przeciwko mieniu, które będą odnotowywane w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji.źródło: ShutterStock

Zwłoka choćby o jeden dzień z zapłaceniem mandatu karnego zaocznego powoduje, że osoba, która go dostała, nie może go już później uregulować. Organ zaś, który go wystawił, musi wysłać do sądu wniosek o ukaranie. Wówczas obwiniony może mieć orzeczoną nie tylko wyższą grzywnę, ale też będzie musiał zapłacić koszty sądowe.

W ten sposób zamiast mandatu w wysokości np. 50 zł, ukarany często jest zobowiązany zapłacić cztery czy pięć razy więcej. Nie zawsze przez swoje zaniedbanie. Kiedy np. kierowca nie jest właścicielem auta, to mandat karny trafia np. do firmy leasingowej, a dopiero ta kieruje go do winowajcy. Zdarza się, że przesyłka dochodzi do niego już po terminie.

– Chcemy wyjść naprzeciw sytuacjom, w których ludzie nie ze swojej winy nie są w stanie wypełnić obowiązku w ciągu siedmiu dni, i dlatego wydłużamy czas na zapłacenie mandatu do dwóch tygodni – mówił wczoraj Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prezentując zmiany w kodeksie wykroczeń. Niebawem ma je przyjąć rząd. – Szacuje się, że dzięki wydłużeniu czasu na zapłacenie mandatu do sądów trafi o 150 tys. spraw mniej. Na nowym rozwiązaniu zaoszczędzą zatem nie tylko obywatele, ale zostaną realnie odciążone sądy, a także policja – dodawał wiceminister Marcin Warchoł. – Funkcjonariusze nie będą musieli poświęcać czasu na pisanie wniosku do sądu o ukaranie grzywną, a sądy organizować posiedzenia czy nawet rozprawy w celu ukarania obywatela, który od początku chce tę grzywnę zapłacić.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane