statystyki

Na ubieganie się o zwrot wywłaszczonej nieruchomości będzie 20 lat

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.11.2017, 17:00
Jeżeli nieruchomość przed wywłaszczeniem jej na cele publiczne miała więcej niż jednego właściciela lub po jego śmierci prawo do niej nabył więcej niż jeden spadkobierca, to wszystkie te osoby muszą wyrazić zgodę na ubieganie się o jej zwrot.

Jeżeli nieruchomość przed wywłaszczeniem jej na cele publiczne miała więcej niż jednego właściciela lub po jego śmierci prawo do niej nabył więcej niż jeden spadkobierca, to wszystkie te osoby muszą wyrazić zgodę na ubieganie się o jej zwrot.źródło: ShutterStock

Można będzie ubiegać się o zwrot udziału w przejętej na cel publiczny nieruchomości, która stała się zbędna. Tak wynika z opublikowanego właśnie projektu zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Inicjatywa legislacyjna Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa jest podyktowana koniecznością wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 26/14). Ten bowiem uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 136 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem, jeżeli nieruchomość przed wywłaszczeniem jej na cele publiczne miała więcej niż jednego właściciela lub po jego śmierci prawo do niej nabył więcej niż jeden spadkobierca, to wszystkie te osoby muszą wyrazić zgodę na ubieganie się o jej zwrot. Nie było bowiem możliwości ubiegania się o zwrot udziału przysługującego konkretnej osobie.

Projekt ma to zmienić. Dzięki nowelizacji każdy poprzedni współwłaściciel lub jego spadkobierca będzie mógł samodzielnie, niezależnie od pozostałych uprawnionych, żądać zwrotu przysługującego mu części wywłaszczonej nieruchomości. W takiej sytuacji starosta będzie miał obowiązek poinformować pozostałe uprawnione osoby o wszczęciu procesu restytucyjnego. Te będą miały trzy miesiące na przystąpienie do postępowania. Osoby, które nie dochowają tego terminu, będą musiały liczyć się z wygaśnięciem przysługującego im roszczenia.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wyborca PIS(2017-11-06 17:26) Zgłoś naruszenie 62

    cyt"Można będzie ubiegać się o zwrot udziału w przejętej na cel publiczny nieruchomości".Bardzo dobry zapis.Powinien funkcjonować we wszystkich roszczeniach.Brawo PIS.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane