statystyki

SN: Odszkodowanie za inne wykorzystanie wywłaszczonego gruntu

autor: Michał Culepa06.02.2017, 07:31; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:14
Źródłem sprawy było uchybienie, jakiego dopuściła się administracja państwowa w stosunku do ojca Tomasza M. przy wywłaszczaniu działki, której był właścicielem.

Źródłem sprawy było uchybienie, jakiego dopuściła się administracja państwowa w stosunku do ojca Tomasza M. przy wywłaszczaniu działki, której był właścicielem.źródło: ShutterStock

Wywłaszczenie nieruchomości przed kilkudziesięciu laty daje byłym właścicielom lub ich spadkobiercom prawo do domagania się od Skarbu Państwa odszkodowania, jeżeli działki zostały wykorzystane przez państwo na inne cele niż określone w decyzji o wywłaszczeniu.

Źródłem sprawy było uchybienie, jakiego dopuściła się administracja państwowa w stosunku do ojca Tomasza M. przy wywłaszczaniu działki, której był właścicielem. Działka ta, położona w granicach miasta Łodzi, została w 1972 r. wywłaszczona na podstawie decyzji wojewody pod planowaną budowę magistrali wodociągowej. Wodociąg w tamtym rejonie nigdy nie powstał, natomiast rok po wywłaszczeniu władze zdecydowały o budowie drogi. Zmieniono więc plany zagospodarowania i wkrótce przez wywłaszczony teren przebiegła szosa, obecnie znajdująca się w ciągu drogi krajowej nr 14. Jednak byłego właściciela nigdy nie powiadomiono o zmianie przeznaczenia wywłaszczonego gruntu.

Były właściciel działki zmarł, a jego syn Tomasz M. zainteresował się losami gruntu, który niegdyś należał do jego rodziny. Gdy ustalił, że doszło do uchybień przy wywłaszczaniu nieruchomości, złożył wniosek o zwrot wywłaszczonej w 1972 r. działki.

W 2013 r. ostateczną decyzją prezydenta miasta Łódź, reprezentującego Skarb Państwa, odmówiono zwrotu nieruchomości. Wprawdzie Skarb Państwa przyznał w decyzji, że naruszone zostały przepisy poprzez niezawiadomienie właściciela działki o zmianie jej przeznaczenia po wywłaszczeniu, ale zwrot był już niemożliwy ze względu na poprowadzenie przez nieruchomość drogi krajowej. W tej sytuacji Tomasz M. skierował do sądu pozew o odszkodowanie, swoje roszczenia określił na kwotę blisko 1,4 mln zł (była to ustalona rynkowa wartość działki według cen z roku 2013).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane