KRS nie powołała asesorów sądowych z listy przesłanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości

30.10.2017, 19:24; Aktualizacja: 30.10.2017, 20:26
Asesorów nie było w polskich sądach od wiosny 2009 r.

Asesorów nie było w polskich sądach od wiosny 2009 r.źródło: ShutterStock

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. Wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik prasowy KRS Waldemar Żurek.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • Stanisław Antolec(2017-11-03 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    W tej sytuacji nie ma dobrych i złych. Taka polaryzacja jest krzywdząca dla wszystkich asesorów. KRS nie zastosował przepisu z ustawy o KSSiP, w którym są wyszczególnione wszystkie potrzebne dokumenty do nominacji na stanowisko asesora sądowego, a zastosował przepis z ustawy o ustroju sądów powszechnych, w którym jest mowa o zaświadczeniu lekarskim potrzebnym do nominacji na stanowisko sędziego, nie zastosowali jednak przepisu, który zobowiązuje KRS do wezwania kandydata do usunięcia braków formalnych, bo skolei w ustawie o KSSiP nie ma wzmianki o wzywaniu o braki. RAŻĄCY BRAK KONSEKWENCJI EGZEKUTYWY. Takie postępowanie razi mnie od dwóch lat, politycy polskiego rządu zawsze naginają przepisy jak im pasuje, jeden przepis z tej ustawy, drugi z tamtej, ciemnemu ludowi można wcisnąć wszystko. Najsmutniejsze dla mnie jest to, że ludzie w których wierzyłem, pokładałem nadzieje, zniżyli się do poziomu argumentacji polityków. W mojej laickiej ocenie nie przystoi to sędziom i nie usprawiedliwia ich ciągła wojna wypowiedziana przez legislatywę. Polityka już dawno sięgnęła bruku, niestety ostatnia nadzieja na ratunek dla tego kraju dorównała do tego poziomu. Naginanie prawa i mydlenie ludziom oczu, wydawało by się domena polityków, jak widać w Polsce już sędziowie złapali tego wirusa.

    Odpowiedz
  • Reforma KRS pilnie potrzebna(2017-11-02 18:55) Zgłoś naruszenie 10

    Czy żaden z 265 wniosków nie był poprawny? Trudno mi w to uwierzyć. KRS przekonała mnie o pilnej potrzebie jej reformy.

    Odpowiedz
  • orim(2017-11-01 08:29) Zgłoś naruszenie 20

    Ciekawe czy w sprawie niepowołanych asesorów do NSA wystąpi też Rzecznik praw obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw człowieka

    Odpowiedz
  • polo(2017-10-31 18:01) Zgłoś naruszenie 11

    do: Bert Komunistyczne złogi to na Nowogrodzkiej - boski I sekretarz oraz rzesza dworskich uczepionych mu u nogawki (na jej różnej wysokości).

    Odpowiedz
  • Tomasz(2017-10-31 11:23) Zgłoś naruszenie 92

    Ludzie, czy niektórzy z Was są tak zaślepieni, że nie potraficie zaakceptować pewnych faktów? Te są następujące. Jeżeli chodzi o zaświadczenia o stanie zdrowia oraz zaświadczenia psychologa, to asesorzy, którzy ukończyli aplikację sędziowską i zdali egzamin sędziowski nie musieli ich przedstawiać, bo przedkładali takowe w trakcie aplikacji (wynika to wprost z art. 15 ustawy zmieniającej ustawę o ustroju sądów powszechnych, które weszła w życie 21 czerwca 2017 r.). KRS nie może więc twierdzić, że w tym zakresie doszło do jakiś braków formalnych. Jeżeli zaistniała zaś potrzeba przedłożenia dodatkowych dokumentów, to KRS miała obowiązek zastosować art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o KRS i wezwać do ich uzupełnienia. W przypadku nieuzupełnienia braków, KRS zgodnie z powołanymi przepisami powinna pozostawić wnioski bez rozpatrzenia. Faktem jest, że KRS tak nie procedowała, bo podjęła merytoryczną decyzję o wyrażeniu sprzeciwu, powołując się na braki w dokumentacji. To naruszenie ustawy o KRS.

    Odpowiedz
  • Woźny(2017-10-31 08:59) Zgłoś naruszenie 136

    Jeżeli w dokumentacji były braki formalne, to należało zastosować art. 30 ustawy o KRS, czego KRS nie uczyniła; a nawet gdyby to zrobiła, braki zaś nie zostały uzupełnione, to nie było podstaw do wyrażania sprzeciwu, lecz pozostawienia wniosków bez rozpatrzenia. Czy KRS nie zna ustawy regulującej jej działalność? To jest jeszcze większy skandal niż wypowiedzi MS.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2017-10-31 08:48) Zgłoś naruszenie 109

    chyba to już ostatnie podrygi kasty, nie wiedzą już jak mają się "bronić"

    Odpowiedz
  • upsarin(2017-10-31 08:39) Zgłoś naruszenie 99

    Moralność Kalego w wydaniu Ziobry: jak Duduś nie powołał sędziów wskazanych przez KRS (i to bez żadnego uzasadnienia) to było dobrze, a jak KRS odmówił akceptacji kandydatów wskazanych przez Ziobrę to wielkie larum z populistycznymi bredniami, bez jakiegokolwiek odniesienia się do argumentów podanych przez KRS. Byle Suweren wiedział kto dobry, a kto zły.

    Odpowiedz
  • Olek(2017-10-31 07:15) Zgłoś naruszenie 1012

    Cytując klasyka: KRS w części spółdzielczo - sędziowskiej to komuchy, dzieci komuchów, wnuki komuchów i osoby wykrztałcone przez komuchów, których miejsce jest na śmietniku historii

    Odpowiedz
  • Do komentatorów mówiących o komunistrach itd.(2017-10-31 06:52) Zgłoś naruszenie 137

    Rozumiem, że mówicie o panu Piotrowiczu ?

    Odpowiedz
  • Gorszy sort(2017-10-31 06:45) Zgłoś naruszenie 123

    I do tego jeszcze protest pracowników sądów i prokuratury 13.11.2017r. Oj lawina ruszyła, ruszyła ...

    Odpowiedz
  • yorry(2017-10-31 04:20) Zgłoś naruszenie 1812

    Rzecznik KRS swego czasu nazwał tych młodych ludzi jsnczarami. To teraz spółdzielnia KRS pokazała janczarom ich miejsce. Dzisiaj z kolei mówił, że nie mogli przymknąć oka na te nieprawidłowości i ja to rozumiem. Ich w KRS od przymykania oczy tak bolą, że dłużej się już nie da. Zwłaszcza po co forsować zmęczony narząd, jeśli sprawa nie dotyczy kumpli? A jak znów będzie trzeba przymknąć oko, to już najlepszy okulista nie pomoże.

    Odpowiedz
  • mecenas(2017-10-31 04:13) Zgłoś naruszenie 1420

    komunistyczne złogi z KRS zaszalały..... - dziady komunistyczne PRECZ

    Odpowiedz
  • olo(2017-10-30 22:48) Zgłoś naruszenie 215

    Jawna działalność antypolska i antypaństwowa. Są na to paragrafy. Teraz mam 100% pewności że Duda był kretem w kancelarii L. Kaczyńskiego, taki Carlo Rizzi

    Odpowiedz
  • stop(2017-10-30 22:14) Zgłoś naruszenie 168

    Poczekamy do jutra i się dowiemy... Dotąd nie stanowiło problemu wzywanie o uzupełnienie braków, dostarczenie jednego czy dwóch zaświadczeń, dokumentów itp. Jeżeli faktycznie okaże się, ze to brak aktualnych badań, to xvart ma rację - nie zwalnia to z rozsądku. A skutek będzie daleki od oczekiwanego. Szybko pożegnamy się z politykami w obecnym KRS, typu rzecznik.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xvart(2017-10-30 21:28) Zgłoś naruszenie 3317

    przepraszam, ale nie rozumiem tej decyzji. Komplet dokumentów przecież dostali? Po prostu szkoda tych dzieciaków. Członkowie KRS powinni sobie przypomnieć jak sami czekali po aplikacji na votum. Strzał w kolano dla KRS i sędziów jako całości - niestety. Mnie na aplikacji nauczono jednego: żaden przepis nie zwalnia sędziego z obowiązku zachowania zdrowego rozsądku...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • XY(2017-10-30 21:24) Zgłoś naruszenie 303

    A może by tak wreszcie zablokowane etaty odblokować?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Proste jak budowa CEPA z SP ...(2017-10-30 21:03) Zgłoś naruszenie 2411

    Jest takie polskie porzekadło ... "Jak KUBA BOGU... tak BÓG KUBIE"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • realista 3(2017-10-30 20:51) Zgłoś naruszenie 5432

    Skandalem i to gigantycznym jest zachowanie w tej sprawie Ziobry.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik(2017-10-30 20:40) Zgłoś naruszenie 4027

    Obawiam się, że cała sprawa to celowa akcja w celu likwidacji (przejęcia) KRS. KRS w oczywisty sposób nie mógł zaaprobować żadnej kandydatury, bo wszystkie wnioski były zwyczajnie wadliwe formalnie. A wad formalnych wniosków nie usunięto (postępowanie miało być elektroniczne, wady wniosków próbowano usuwać... papierowo). To będzie kolejny akt ataku na Sądy. Szkoda, że kosztem tych "asesorów". Z drugiej strony... przyjęli nominację od Ziobry. Jakoś szczególnie nie jest mi ich żal.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz