Krajowa Rada Sądownictwa dopuściła się rażącego, jawnego złamania prawa. W związku z tym nie widzę powodu, by w tej chwili prowadzić rozmowy z organem, który dopuszcza się bezprawia - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W środę rano w siedzibie KRS odbędzie się spotkanie szefa Rady, sędziego Dariusza Zawistowskiego z przedstawicielami asesorów oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Na spotkanie został też zaproszony minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w KRS, Wiesław Johann. W miniony poniedziałek KRS postanowiła zgłosić sprzeciw wobec 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości na czas nieokreślony.

Ziobro pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o zaproszenie KRS, uznał że Krajowa Rada Sądownictwa, w związku ze swym sprzeciwem, dopuściła się "rażącego, jawnego złamania prawa". "W związku z bezprawiem, nie widzę powodu, by w tej chwili prowadzić rozmowy z organem, który dopuszcza się bezprawia" - oświadczył szef MS.

"Nie mogę akceptować bezprawia. Krajowa Rada Sądownictwa dopuściła się bezprawia w stosunku do asesorów sądowych - przeszło 260 ludzi potraktowała tam samo, według wymyślonych przesłanek prawnych" - ocenił Ziobro.