statystyki

Asesorzy szybko nie trafią do sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.10.2017, 07:46; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:25
Decyzja ta ma znaczenie dla wielu sądów, które borykają się z brakami kadrowymi.

Decyzja ta ma znaczenie dla wielu sądów, które borykają się z brakami kadrowymi.źródło: ShutterStock

Procedura, której celem jest powierzenie obowiązków orzeczniczych asesorom sądowym, nie przebiegnie gładko. Jak informuje KRS, dokumentacja, jaką w tej sprawie przesłał jej minister sprawiedliwości, ma poważne braki.

Instytucja asesora sądowego została wprowadzona na nowo do porządku prawnego nowelizacją ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2017 r. poz. 1139). Zgodnie z nią asesorów powołuje minister sprawiedliwości po otrzymaniu od dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury listy z nazwiskami absolwentów. Później musi ją przesłać do KRS. I tu pojawił się problem. Rada poinformowała, że przesłana korespondencja zawiera jedynie imienną listę asesorów. Brak jest m.in. informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz od właściwego komendanta policji na temat każdego z nich. Prezydium rady doszło do wniosku, że przewidziany w noweli termin (30 dni) na wyrażenie przez nią sprzeciwu wobec przesłanej listy jeszcze nie zaczął biec. A to oznacza, że cała procedura ulegnie wydłużeniu.

Decyzja ta ma znaczenie dla wielu sądów, które borykają się z brakami kadrowymi. Od miesięcy minister sprawiedliwości nie zamieszczał ogłoszeń o wolnych stanowiskach sędziowskich. Skutkiem tego jest ponad 500 wakatów. Minister robił to świadomie, gdyż czekał na wejście w życie wspomnianej noweli, która pozwoliła mu przekształcić wakujące stanowiska sędziowskie w asesorskie. I tak też zrobił, licząc zapewne na to, że procedura powierzenia obowiązków sędziowskich asesorom przebiegnie sprawnie i problem sądów, w których są braki kadrowe, zostanie szybko rozwiązany. Komunikat KRS daje jednak podstawy do tego, aby sądzić, że będzie inaczej.


Pozostało jeszcze 12% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kaka(2017-10-19 09:10) Zgłoś naruszenie 80

    "Minister robił to świadomie, gdyż czekał na wejście w życie wspomnianej noweli, która pozwoliła mu przekształcić wakujące stanowiska sędziowskie w asesorskie." Minister wstrzymuje wszystkie konkursy na etaty sędziowskie także te, których asesorzy obsadzić nie mogą (w szczególności w wydziałach rodzinnych, sądach okręgowych i sądach apelacyjnych). Nie obwieszcza także o wolnych etatach sędziowskich, których asesorzy nie obsadzą (o zamiarze obwieszczenia o około 50 takich etatach informował na stronach ministerstwa).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane