statystyki

Asesorzy szybko nie trafią do sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.10.2017, 07:46; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:25
Decyzja ta ma znaczenie dla wielu sądów, które borykają się z brakami kadrowymi.

Decyzja ta ma znaczenie dla wielu sądów, które borykają się z brakami kadrowymi.źródło: ShutterStock

Procedura, której celem jest powierzenie obowiązków orzeczniczych asesorom sądowym, nie przebiegnie gładko. Jak informuje KRS, dokumentacja, jaką w tej sprawie przesłał jej minister sprawiedliwości, ma poważne braki.

Instytucja asesora sądowego została wprowadzona na nowo do porządku prawnego nowelizacją ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2017 r. poz. 1139). Zgodnie z nią asesorów powołuje minister sprawiedliwości po otrzymaniu od dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury listy z nazwiskami absolwentów. Później musi ją przesłać do KRS. I tu pojawił się problem. Rada poinformowała, że przesłana korespondencja zawiera jedynie imienną listę asesorów. Brak jest m.in. informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz od właściwego komendanta policji na temat każdego z nich. Prezydium rady doszło do wniosku, że przewidziany w noweli termin (30 dni) na wyrażenie przez nią sprzeciwu wobec przesłanej listy jeszcze nie zaczął biec. A to oznacza, że cała procedura ulegnie wydłużeniu.

Decyzja ta ma znaczenie dla wielu sądów, które borykają się z brakami kadrowymi. Od miesięcy minister sprawiedliwości nie zamieszczał ogłoszeń o wolnych stanowiskach sędziowskich. Skutkiem tego jest ponad 500 wakatów. Minister robił to świadomie, gdyż czekał na wejście w życie wspomnianej noweli, która pozwoliła mu przekształcić wakujące stanowiska sędziowskie w asesorskie. I tak też zrobił, licząc zapewne na to, że procedura powierzenia obowiązków sędziowskich asesorom przebiegnie sprawnie i problem sądów, w których są braki kadrowe, zostanie szybko rozwiązany. Komunikat KRS daje jednak podstawy do tego, aby sądzić, że będzie inaczej.


Pozostało 12% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kaka(2017-10-19 09:10) Zgłoś naruszenie 80

    "Minister robił to świadomie, gdyż czekał na wejście w życie wspomnianej noweli, która pozwoliła mu przekształcić wakujące stanowiska sędziowskie w asesorskie." Minister wstrzymuje wszystkie konkursy na etaty sędziowskie także te, których asesorzy obsadzić nie mogą (w szczególności w wydziałach rodzinnych, sądach okręgowych i sądach apelacyjnych). Nie obwieszcza także o wolnych etatach sędziowskich, których asesorzy nie obsadzą (o zamiarze obwieszczenia o około 50 takich etatach informował na stronach ministerstwa).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane