statystyki

Prezydent prześwietli wybory do KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.10.2017, 07:21; Aktualizacja: 03.10.2017, 08:21
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski

Prezydent otrzyma od Krajowej Rady Sądownictwa nie tylko wniosek o powołanie na sędziego lub asesora osoby przez nią wybranej, ale całą dokumentację odzwierciedlającą ten proces. Taki będzie efekt wejścia w życie prezydenckiego projektu ustawy o KRS.

Zgodnie z nim rada będzie przedstawiała prezydentowi oprócz uchwały zawierającej wniosek o powołanie wraz z uzasadnieniem także informację o pozostałych kandydatach na stanowisko sędziowskie lub asesorskie, którzy przegrali rywalizację o togę. KRS będzie też musiała przedstawiać głowie państwa, jaką ocenę wystawiła tym, którzy nie zdobyli jej akceptacji. Do uchwały będzie dołączana cała dokumentacja w sprawie.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zmiana ta ma zapewnić prezydentowi całościowy ogląd sprawy. „Prezydent powinien mieć bowiem możliwość analizy wszystkich zgłoszonych kandydatur i podjęcia decyzji w sprawie powołania kandydata na tle pozostałych wniosków” – wskazano w uzasadnieniu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • ?(2017-10-03 09:13) Zgłoś naruszenie 30

  Nie pamiętam, aby w Konstytucji był zapis o możliwości ponownej weryfikacji przez prezydenta kandydatów na te stanowiska.

  Odpowiedz
 • ff(2017-10-03 08:51) Zgłoś naruszenie 20

  Wygląda, że Prezydent Duda przedstawił posłom PiS sprytną propozycję parlamentarnego usankcjonowania prezydenckiego zamachu stanu, ... Zamachu w wyniku którego Sąd Najwyższy stałby się samo finansującym się "Nad Rządem", ... będącym marionetką w rękach Prezydenta. PAD jak prawnik sie dorobil majatku i jest ze specjalnej kasty

  Odpowiedz
 • pytajnik(2017-10-03 12:42) Zgłoś naruszenie 20

  Prezydent ma już obecnie swojego przedstawiciela w KRS, czym się tam ten osobnik zajmuje ?

  Odpowiedz
 • re(2017-10-03 19:34) Zgłoś naruszenie 00

  No i znowu mylący tytuł - po raz kolejny w krótkim czasie... Przecież nie chodzi o wybory DO KRS, tylko o wybory dokonane przez KRS.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane