statystyki

Prezydent prześwietli wybory do KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.10.2017, 07:21; Aktualizacja: 03.10.2017, 08:21
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski

Prezydent otrzyma od Krajowej Rady Sądownictwa nie tylko wniosek o powołanie na sędziego lub asesora osoby przez nią wybranej, ale całą dokumentację odzwierciedlającą ten proces. Taki będzie efekt wejścia w życie prezydenckiego projektu ustawy o KRS.

Zgodnie z nim rada będzie przedstawiała prezydentowi oprócz uchwały zawierającej wniosek o powołanie wraz z uzasadnieniem także informację o pozostałych kandydatach na stanowisko sędziowskie lub asesorskie, którzy przegrali rywalizację o togę. KRS będzie też musiała przedstawiać głowie państwa, jaką ocenę wystawiła tym, którzy nie zdobyli jej akceptacji. Do uchwały będzie dołączana cała dokumentacja w sprawie.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zmiana ta ma zapewnić prezydentowi całościowy ogląd sprawy. „Prezydent powinien mieć bowiem możliwość analizy wszystkich zgłoszonych kandydatur i podjęcia decyzji w sprawie powołania kandydata na tle pozostałych wniosków” – wskazano w uzasadnieniu.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • ?(2017-10-03 09:13) Zgłoś naruszenie 30

  Nie pamiętam, aby w Konstytucji był zapis o możliwości ponownej weryfikacji przez prezydenta kandydatów na te stanowiska.

  Odpowiedz
 • ff(2017-10-03 08:51) Zgłoś naruszenie 20

  Wygląda, że Prezydent Duda przedstawił posłom PiS sprytną propozycję parlamentarnego usankcjonowania prezydenckiego zamachu stanu, ... Zamachu w wyniku którego Sąd Najwyższy stałby się samo finansującym się "Nad Rządem", ... będącym marionetką w rękach Prezydenta. PAD jak prawnik sie dorobil majatku i jest ze specjalnej kasty

  Odpowiedz
 • pytajnik(2017-10-03 12:42) Zgłoś naruszenie 20

  Prezydent ma już obecnie swojego przedstawiciela w KRS, czym się tam ten osobnik zajmuje ?

  Odpowiedz
 • re(2017-10-03 19:34) Zgłoś naruszenie 00

  No i znowu mylący tytuł - po raz kolejny w krótkim czasie... Przecież nie chodzi o wybory DO KRS, tylko o wybory dokonane przez KRS.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane