statystyki

Reforma jawności publicznej: Chcesz coś wiedzieć, obywatelu? Płać i nie pytaj za często!

autor: Sylwia Czubkowska25.10.2017, 07:08; Aktualizacja: 25.10.2017, 11:02
paragrafy

Sieć Obywatelska – Watchdog Polska w swojej opinii do projektu napisała wprost: „Propozycja w praktyce grozi końcem jawności”.źródło: ShutterStock

Nowa ustawa o jawności życia publicznego miała uporządkować dostęp do informacji publicznej. Na razie jednak proponuje, by za dostęp do takich danych płacić, tym zaś, którzy zadają pytania zbyt często, w ogóle nie odpowiadać.

W przepisach zaprezentowanych przez ministra koordynatora służb specjalnych, które – jak obiecywano – będą zupełnie nową jakością i wreszcie uporządkują kwestie jawności, kluczowe mogą okazać się dwa artykuły: 20 i 21.

Owszem, ustawa skraca maksymalny termin odpowiedzi na pytania o dane publiczne z 60 do 30 dni, ale w rzeczywistości może się to okazać pustym gestem. Problematyczne artykuły zapowiadają bowiem wprowadzenie opłat za udostępnienie informacji, o ile „podmiot obowiązany do udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w sposób lub formę wskazaną we wniosku”.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane