statystyki

Wierzyciele nie chcą płacić za nieskuteczną egzekucję

autor: Piotr Szymaniak19.10.2017, 20:00
Wprowadzenie opłaty końcowej, pobieranej od wierzyciela, w sytuacji gdy dłużnik jest niewypłacalny, ma dwojakie cele.

Wprowadzenie opłaty końcowej, pobieranej od wierzyciela, w sytuacji gdy dłużnik jest niewypłacalny, ma dwojakie cele.źródło: ShutterStock

Projekt ustawy o kosztach komorniczych budzi kontrowersje nie tylko wśród przedstawicieli tego zawodu, ale i wierzycieli. Ze zdecydowanym sprzeciwem tych ostatnich spotkał się pomysł wprowadzenia opłaty końcowej w wysokości 150 zł, która będzie pobierana od nich w przypadku, gdy egzekucja okaże się nieskuteczna.

Artykuł 29 ust. 4 projektowanej ustawy o kosztach komorniczych stanowi, że w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego z innych przyczyn niż na wniosek wierzyciela lub z powodu jego bezczynności, komornik miałby pobierać od wierzyciela opłatę 150 zł. Spraw, które umarzane są z tego powodu, jest ok. 48 proc. Zwolnione z opłaty miałyby być tylko osoby fizyczne, dochodzące roszczeń pracowniczych lub odszkodowawczych.

– Środowisko wierzycielskie krytycznie ocenia te propozycje. Wierzyciel, który nie tylko nie może zaspokoić swojego roszczenia, ale poniósł koszty opłat sądowych, często również koszty zastępstwa procesowego, zaliczek komorniczych, będzie dodatkowo obciążany kolejną opłatą – mówi mec. Marcin Czugan z Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Wprowadzenie opłaty końcowej, pobieranej od wierzyciela, w sytuacji gdy dłużnik jest niewypłacalny, ma dwojakie cele. Z jednej strony ma zapobiegać przypadkom, w których do komornika kierowane są wnioski służące głównie szykanowaniu dłużnika i generowaniu dodatkowych kosztów. Z drugiej ma przeciwdziałać sytuacjom, w których kancelarie są zalewane sprawami nierokującymi na powodzenie. Sami wierzyciele argumentują, że przed wszczęciem egzekucji nie zawsze są w stanie przewidzieć, czy dług jest możliwy do wyegzekwowanie czy nie.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Lucek(2017-10-20 15:09) Zgłoś naruszenie 133

  Media szkalują komorników, bo szukają taniej sensacji. Typowy Janusz i Grażyna uważają, że komornik to złodziej i bandyta. Sytuacja zmienia się jak Januszowi prywaciarz Zdzisław nie zapłaci pensji. Grażyna z Januszem polecą do Sądu i wygrają. Co potem? Bez komornika takim wygranym wyrokiem mogą sobie coś podetrzeć!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pablito(2017-10-20 15:05) Zgłoś naruszenie 115

  A kto ma płacić za tą egzekucje? Komorni? Gdyby nie komornicy to tak naprawdę nie są nam potrzebne sądy, bo kto będzie egzekwował? Mafia? Cała ta nagonka na komorników położy naszą gospodarkę. Trzeba mieć troche rozumu w głowie, a nie bez sensu narzekać, jak nigdy w życiu nie miało się do czynienia z komornikiem.

  Odpowiedz
 • Marzena(2017-10-20 15:06) Zgłoś naruszenie 92

  Gdyby nie komornik moje dzieci nigdy nie zobaczyłyby pieniędzy od tatusia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jac(2017-10-20 13:07) Zgłoś naruszenie 514

  Jeszcze nie dość tym nierobom i złodziejom

  Odpowiedz
 • Zaba(2017-10-20 15:33) Zgłoś naruszenie 42

  Po zawarciu ugody z komornikiem wpłacałem co miesiąc ustaloną kwotę.Po jakiś 10 miesieciach okazało się że wierzycielowi wpłacił ok 700zł resztę wzioł na swoje koszty prowadzenia biura a po przejściu sprawy przez windykacja dołączył jeszcze 6 tyś kosztów własnych.Gdzie tu sprawiedliwość dla ludzi którzy chcą spłacać swoje długi.Wiem jedno więcej nie ugadaję się z komornikami i firmami windykacyjnymi i tak dostaje w ..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane