statystyki

Minister sprawiedliwości nadczłonkiem KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.10.2017, 07:15; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:40
15 wybieranych sędziów wchodzi w skład dwudziestopięcioosobowej KRS

15 wybieranych sędziów wchodzi w skład dwudziestopięcioosobowej KRSźródło: ShutterStock

Zespoły opiniujące Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na sędziów nie będą mogły składać się tylko z sędziów, a minister sprawiedliwości będzie mógł w każdej indywidualnej sprawie przedstawić swoje zdanie – to zmiany zawarte w prezydenckim projekcie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które w znaczący sposób zwiększą wpływ polityków na procedurę wyboru sędziów.

Zanim KRS przystąpi do głosowania na posiedzeniu plenarnym nad uchwałą o przedstawieniu prezydentowi danej osoby z wnioskiem o jej powołanie na urząd sędziego, spośród członków rady wyłoniony zostaje zespół, który przygląda się wszystkim kandydatom stającym do konkursu. Później rekomenduje on radzie konkretne nazwiska do przedstawienia prezydentowi. Obecnie w skład takiego zespołu może wchodzić od trzech do pięciu osób. Prezydencki projekt przewiduje natomiast, że będzie on trzyosobowy. To jednak nie koniec zmian. Otóż głowa państwa proponuje wprowadzenie zasady, zgodnie z którą gremium nie będzie mogło się składać jedynie z sędziów. Innymi słowy: na trzech członków zespołu przynajmniej jeden będzie musiał być posłem, senatorem, ministrem sprawiedliwości lub przedstawicielem prezydenta. W środowisku sędziowskim wprowadzenie tej zasady odbierane jest jako swoiste wotum nieufności wobec trzeciej władzy.

– Nie bardzo widzę sens dokonywania takiej zmiany. Przecież efekty prac zespołu i tak są później przedstawiane na posiedzeniu plenarnym rady, a KRS może się z nimi zgodzić bądź nie i wybrać zupełnie innego kandydata niż rekomendowany przez zespół – zauważa sędzia Sławomir Pałka, członek KRS.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane