statystyki

Minister sprawiedliwości nadczłonkiem KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.10.2017, 07:15; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:40
15 wybieranych sędziów wchodzi w skład dwudziestopięcioosobowej KRS

15 wybieranych sędziów wchodzi w skład dwudziestopięcioosobowej KRSźródło: ShutterStock

Zespoły opiniujące Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na sędziów nie będą mogły składać się tylko z sędziów, a minister sprawiedliwości będzie mógł w każdej indywidualnej sprawie przedstawić swoje zdanie – to zmiany zawarte w prezydenckim projekcie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które w znaczący sposób zwiększą wpływ polityków na procedurę wyboru sędziów.

Zanim KRS przystąpi do głosowania na posiedzeniu plenarnym nad uchwałą o przedstawieniu prezydentowi danej osoby z wnioskiem o jej powołanie na urząd sędziego, spośród członków rady wyłoniony zostaje zespół, który przygląda się wszystkim kandydatom stającym do konkursu. Później rekomenduje on radzie konkretne nazwiska do przedstawienia prezydentowi. Obecnie w skład takiego zespołu może wchodzić od trzech do pięciu osób. Prezydencki projekt przewiduje natomiast, że będzie on trzyosobowy. To jednak nie koniec zmian. Otóż głowa państwa proponuje wprowadzenie zasady, zgodnie z którą gremium nie będzie mogło się składać jedynie z sędziów. Innymi słowy: na trzech członków zespołu przynajmniej jeden będzie musiał być posłem, senatorem, ministrem sprawiedliwości lub przedstawicielem prezydenta. W środowisku sędziowskim wprowadzenie tej zasady odbierane jest jako swoiste wotum nieufności wobec trzeciej władzy.

– Nie bardzo widzę sens dokonywania takiej zmiany. Przecież efekty prac zespołu i tak są później przedstawiane na posiedzeniu plenarnym rady, a KRS może się z nimi zgodzić bądź nie i wybrać zupełnie innego kandydata niż rekomendowany przez zespół – zauważa sędzia Sławomir Pałka, członek KRS.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane