statystyki

Czy Komisja Europejska zabezpieczy puszczę przed polskim rządem?

autor: Paweł Marcisz, Maciej Taborowski28.09.2017, 07:27; Aktualizacja: 28.09.2017, 08:58
Nikt w historii integracji europejskiej nie zlekceważył do tej pory postanowienia o zabezpieczeniu wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu

Nikt w historii integracji europejskiej nie zlekceważył do tej pory postanowienia o zabezpieczeniu wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburguźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Agnieszka Sadowska Agencja Gazeta

 Rząd prowadzi masową wycinkę w Białowieży, oficjalnie po to, by ratować ją przed kornikiem. Czyni to najpewniej z pominięciem wymogów dyrektyw unijnych. Dlatego Komisja Europejska – razem ze skargą na Polskę na niewykonywanie zobowiązań traktatowych z art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) – złożyła wniosek o środek tymczasowy.

Zażądała w nim zaprzestania wycinki do czasu rozstrzygnięcia sprawy (na podstawie art. 279 TFUE). Ten wniosek Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (TS), zgodnie ze swoim regulaminem (art. 160 par. 7), rozpatrzył początkowo bez udziału Polski. Trybunał zakazał chwilowo wycinki (postanowienie z 27 lipca 2017 r.) i zarządził rozprawę, pozwalając Polsce odnieść się do wniosku Komisji na piśmie i ustnie. Obecnie więc mamy do czynienia z zakazem prowizorycznym. Niedługo wiceprezes TS zdecyduje, czy zakaz taki utrzymać jako środek tymczasowy (zabezpieczenie) do chwili wydania wyroku, w którym ostatecznie rozstrzygnie, czy wycinka puszczy narusza przepisy unijne. Wiceprezes może również przekazać kwestię środka tymczasowego do rozpoznania całemu składowi orzekającemu na podstawie art. 161 par. 1 regulaminu. Dopiero teraz, przed rozstrzygnięciem co do utrzymania środka tymczasowego, TS zbada, czy zostały spełnione merytoryczne przesłanki jego udzielenia. Przesłanki te były badane przy udzielaniu prowizorycznego zabezpieczenia w lipcu jedynie prima facie.

Podczas niedawnej rozprawy wiceprezes TS wysłuchał rządu i Komisji, by zdecydować, czy utrzymać zabezpieczenie na czas rozpoznawania sprawy. Komisja Europejska podnosiła na rozprawie, że polski rząd nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego i kontynuuje wycinkę. Rząd argumentował, że takie działanie jest usprawiedliwione z uwagi na wyjątek bezpieczeństwa publicznego, znajdujący się w tymczasowym postanowieniu zabezpieczającym.

Spowodowało to precedensowy problem prawny – nikt w historii integracji europejskiej nie zlekceważył do tej pory postanowienia o zabezpieczeniu wydanego przez TS – i Komisja nie do końca wiedziała, co w takiej sytuacji zrobić. TS może nałożyć na państwo karę w przypadku niewykonania wyroku (art. 260 ust. 2 TFUE). Komisja Europejska wątpiła, czy odnosi się to również do postanowień zabezpieczających.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • myślący(2017-09-28 11:34) Zgłoś naruszenie 42

  Lasy w Polsce są wzorem w całej UE. Ale to UE nas poucza, jak prowadzić gospodarkę leśna, w tym walczyć z kornikiem. Niesamowite, jak UE przeradza się w Eurokołchoz z przewodnią rolą Brukseli (wcześniej mieliśmy przewodnią rolę Moskwy). Historia lubi się powtarzać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-09-28 13:33) Zgłoś naruszenie 03

  Nasze kamienice , lasy i pola , a wasze ulice - i najmitów dola ... Od tego są różne KE , jakby kto nie wiedział .

  Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2017-09-28 22:48) Zgłoś naruszenie 01

  Straty z zaniechania są wyliczone na 3,5 mld €, niech Unia wpłaci ten depozyt i wtedy pogadamy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane