statystyki

Czy Komisja Europejska zabezpieczy puszczę przed polskim rządem?

autor: Paweł Marcisz, Maciej Taborowski28.09.2017, 07:27; Aktualizacja: 28.09.2017, 08:58
Nikt w historii integracji europejskiej nie zlekceważył do tej pory postanowienia o zabezpieczeniu wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu

Nikt w historii integracji europejskiej nie zlekceważył do tej pory postanowienia o zabezpieczeniu wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburguźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Agnieszka Sadowska Agencja Gazeta

 Rząd prowadzi masową wycinkę w Białowieży, oficjalnie po to, by ratować ją przed kornikiem. Czyni to najpewniej z pominięciem wymogów dyrektyw unijnych. Dlatego Komisja Europejska – razem ze skargą na Polskę na niewykonywanie zobowiązań traktatowych z art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) – złożyła wniosek o środek tymczasowy.

Zażądała w nim zaprzestania wycinki do czasu rozstrzygnięcia sprawy (na podstawie art. 279 TFUE). Ten wniosek Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (TS), zgodnie ze swoim regulaminem (art. 160 par. 7), rozpatrzył początkowo bez udziału Polski. Trybunał zakazał chwilowo wycinki (postanowienie z 27 lipca 2017 r.) i zarządził rozprawę, pozwalając Polsce odnieść się do wniosku Komisji na piśmie i ustnie. Obecnie więc mamy do czynienia z zakazem prowizorycznym. Niedługo wiceprezes TS zdecyduje, czy zakaz taki utrzymać jako środek tymczasowy (zabezpieczenie) do chwili wydania wyroku, w którym ostatecznie rozstrzygnie, czy wycinka puszczy narusza przepisy unijne. Wiceprezes może również przekazać kwestię środka tymczasowego do rozpoznania całemu składowi orzekającemu na podstawie art. 161 par. 1 regulaminu. Dopiero teraz, przed rozstrzygnięciem co do utrzymania środka tymczasowego, TS zbada, czy zostały spełnione merytoryczne przesłanki jego udzielenia. Przesłanki te były badane przy udzielaniu prowizorycznego zabezpieczenia w lipcu jedynie prima facie.

Podczas niedawnej rozprawy wiceprezes TS wysłuchał rządu i Komisji, by zdecydować, czy utrzymać zabezpieczenie na czas rozpoznawania sprawy. Komisja Europejska podnosiła na rozprawie, że polski rząd nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego i kontynuuje wycinkę. Rząd argumentował, że takie działanie jest usprawiedliwione z uwagi na wyjątek bezpieczeństwa publicznego, znajdujący się w tymczasowym postanowieniu zabezpieczającym.

Spowodowało to precedensowy problem prawny – nikt w historii integracji europejskiej nie zlekceważył do tej pory postanowienia o zabezpieczeniu wydanego przez TS – i Komisja nie do końca wiedziała, co w takiej sytuacji zrobić. TS może nałożyć na państwo karę w przypadku niewykonania wyroku (art. 260 ust. 2 TFUE). Komisja Europejska wątpiła, czy odnosi się to również do postanowień zabezpieczających.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • myślący(2017-09-28 11:34) Zgłoś naruszenie 42

  Lasy w Polsce są wzorem w całej UE. Ale to UE nas poucza, jak prowadzić gospodarkę leśna, w tym walczyć z kornikiem. Niesamowite, jak UE przeradza się w Eurokołchoz z przewodnią rolą Brukseli (wcześniej mieliśmy przewodnią rolę Moskwy). Historia lubi się powtarzać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-09-28 13:33) Zgłoś naruszenie 03

  Nasze kamienice , lasy i pola , a wasze ulice - i najmitów dola ... Od tego są różne KE , jakby kto nie wiedział .

  Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2017-09-28 22:48) Zgłoś naruszenie 01

  Straty z zaniechania są wyliczone na 3,5 mld €, niech Unia wpłaci ten depozyt i wtedy pogadamy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane