statystyki

Prezes TSUE: Niezależne sądy to fundament Unii

autor: Bartek Godusławski02.10.2017, 07:36; Aktualizacja: 02.10.2017, 11:28
W całej Unii Europejskiej opieramy się na niezależnym i bezstronnym sądownictwie, na jego ochronie jako jednej z najwyższych wartości i fundamentów - wyjaśnia prezes TSUE

W całej Unii Europejskiej opieramy się na niezależnym i bezstronnym sądownictwie, na jego ochronie jako jednej z najwyższych wartości i fundamentów - wyjaśnia prezes TSUEźródło: ShutterStock

Jeśli wszystko, na czym opiera się Wspólnota, ma dobrze funkcjonować, musi być spełniony warunek, jakim jest niezawisły wymiar sprawiedliwości – mówi Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości UE

Jaka jest pana ocena zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości? Prezydent najpierw zawetował projekt ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a teraz przedstawił własne propozycje.

W całej Unii Europejskiej opieramy się na niezależnym i bezstronnym sądownictwie, na jego ochronie jako jednej z najwyższych wartości i fundamentów. Niezawisłość sędziowska nie powinna być naruszana. Niezależność wymiaru sądownictwa wpływa pozytywnie na wzmocnienie wartości demokratycznych w danym kraju i stoi na straży praw obywatelskich. Niezależne i niezawisłe sądownictwo to warunek istnienia Unii Europejskiej. Należy też pamiętać, że sądy krajowe często wysyłają do nas pytania prejudycjalne, czyli wnioski dotyczące wykładni prawa europejskiego. Także gdy takie wnioski są związane z konfliktem prawa krajowego i europejskiego.

Traktaty, na których oparta jest Unia, nakładają na sądy krajowe obowiązek chronienia praw UE. Sądy krajowe współpracują z Trybunałem Sprawiedliwości UE, aby pewne kwestie sporne były jak najszybciej rozwiązywane.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Mecenas (2017-10-02 11:42) Zgłoś naruszenie 61

  Czy to ten Trybunał, którego sędziowie doradzają podczas rozpraw jednej ze stron jak skutecznie ma pognębić drugą stronę?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Fizyczny (2017-10-02 17:01) Zgłoś naruszenie 52

  Według Uni niezależne sądy to takie które niezależnie od dowodów w sprawie wydają wyroki wg ich uznania.

  Odpowiedz
 • kakao(2017-10-03 07:27) Zgłoś naruszenie 20

  Niezależności nie da się ustawami wprowadzić do głowy sędziego. To kwestia jego charakteru, który powinien opierać się na wartościach, które to stanowią fundament prawa. Na pewno postkomunizm oraz lewacki relatywizm temu nie pomagają bo zaciemniają obraz rzeczywistości. Za rządów PO-PSL rzekomo były niezależne sądy czy niezależna prokuratura i co znalazł się np. sędzia na telefon czyli bez kręgosłupa, który nota bene dalej orzeka.

  Odpowiedz
 • hmm(2017-10-03 08:08) Zgłoś naruszenie 10

  W Polsce suwerenem jest naród - to gwarantuje nam konstytucja. A ETS nie ma demokratycznej legitymacji do narzucania nam czegokolwiek. Gdyby tak było, to by oznaczało, że nie jesteśmy już suwerennym krajem. Przecież chyba nikt nie sprzedał Polski za unijne srebrniki? Prawda? Na jakiej podstawie pan Koen Lenaerts mógłby narzucać nam prawo. W Polsce nie ma zezwolenia ani prawnej podstawy na sądowe tworzenia prawa. A pan Lenaerts nie ma demokratycznego upoważnienia ze strony Polaków do czegokolwiek w naszym kraju.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane