statystyki

Komornik będzie mógł odmówić wszczęcia egzekucji spoza rewiru

autor: Piotr Szymaniak20.09.2017, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2017, 07:51
prawo

W przypadku kancelarii z dużą skutecznością i brakiem zaległości limit spraw spoza rewiru będzie wynosił 5 tys.źródło: ShutterStock

Jeżeli w ciągu roku do kancelarii wpłynie więcej niż 100 wniosków od tego samego wierzyciela i będą to sprawy spoza rewiru, komornik będzie mógł odmówić przyjęcia kolejnej. To efekt przegłosowanej wczoraj w sejmowej podkomisji poprawki do rządowego projektu nowej ustawy o komornikach sądowych.

Projekt, nad którym wczoraj pochylali się posłowie, zmniejsza limity spraw, które komornik może przyjąć spoza rewiru. Obecnie co do zasady ich liczba nie może przekroczyć 5 tys. w ciągu roku (dla komorników wykazujących się dużą skutecznością i brakiem zaległości limit wynosi 10 tys.). W projektowanych przepisach zakłada się zmniejszenie tych limitów o połowę.

I tak, w myśl projektu, liczba spraw z wyboru wierzyciela nie będzie mogła przekroczyć 2,5 tys. rocznie. W przypadku kancelarii z dużą skutecznością i brakiem zaległości limit spraw spoza rewiru będzie wynosił 5 tys. Jednak, co bardzo istotne, wierzyciel będzie miał prawo swobodnego wyboru komornika, nie tak jak dotychczas z terenu całego kraju, lecz jedynie z obszaru apelacji. Co ciekawe, po zmianach, jakie wprowadzili wczoraj posłowie, komornik będzie mógł odmówić wierzycielowi zajęcia się sprawami spoza jego rewiru, jeżeli wierzyciel ten w ciągu roku złoży do niego ponad 100 wniosków. Ma to chronić komorników przed zalewem spraw od wierzycieli masowych.

– Często są to sprawy z tzw. reegzekucji, a więc takie, w których długu już wcześniej nie udało się wyegzekwować. Są więc mniejsze szanse, że takie postępowania zakończą się skutecznym ściągnięciem wierzytelności. Dlatego chcemy przeciwdziałać sytuacji, w których część komorników zalewana jest takimi sprawami, a inni nie mają ich prawie wcale – tłumaczy wczoraj Waldemar Buda, przewodniczący podkomisji.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Qba(2017-09-20 14:44) Zgłoś naruszenie 81

  To proszę spłacić swoje długi - zwyczajowe 15% wystarczy.... :D

  Odpowiedz
 • shadow (2017-09-20 14:01) Zgłoś naruszenie 410

  Czy ustawa przewidują obowiązkowe oświadczenia majątkowe dla komorników? Z chęcią zapoznałbym się z ich biedą i pomógł jakoś rozwiązać ich problemy finansowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan(2017-09-25 19:59) Zgłoś naruszenie 01

  Prawda jest też taka, że na większość "nieprawidłowości" duży wpływ ma wierzyciel, tzw. dogadany wierzyciel. Art. 8 uoskie funkcjonuje już ponad 10 lat, w tym czasie zdążyły potworzyć się kliki wierzycielsko-komornicze. Każdy o tym wie, ale ludzie siedzą cicho, bo przecież żaden komornik nie będzie się wychylać (mam na myśli tego niedogadanego). Nie chce pisać o tym, jakie patologiczne sytuacje rodzą takie układy. Po prostu ustawodawca powinien to ukrócić i tyle. Wyobraźcie sobie, że składacie pozew do sądu. Czy możecie decydować o tym jaki sędzia będzie zajmować się sprawą? Składacie zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa... Macie wpływ na to, który prokurator będzie pracował nad sprawą? Dlaczego z egzekucją jest inaczej? Każdy komornik dysponuje takimi samymi narzędziami. Teoretycznie egzekucja prowadzona przez komornika y powinna wyglądać tak samo jak egzekucja prowadzona przez komornika x. Dlatego pomysł, żeby sprawy egzekucyjne były rozdzielane przez sądy uważam za słuszny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane