statystyki

Komornik będzie mógł odmówić wszczęcia egzekucji spoza rewiru

autor: Piotr Szymaniak20.09.2017, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2017, 07:51
prawo

W przypadku kancelarii z dużą skutecznością i brakiem zaległości limit spraw spoza rewiru będzie wynosił 5 tys.źródło: ShutterStock

Jeżeli w ciągu roku do kancelarii wpłynie więcej niż 100 wniosków od tego samego wierzyciela i będą to sprawy spoza rewiru, komornik będzie mógł odmówić przyjęcia kolejnej. To efekt przegłosowanej wczoraj w sejmowej podkomisji poprawki do rządowego projektu nowej ustawy o komornikach sądowych.

Projekt, nad którym wczoraj pochylali się posłowie, zmniejsza limity spraw, które komornik może przyjąć spoza rewiru. Obecnie co do zasady ich liczba nie może przekroczyć 5 tys. w ciągu roku (dla komorników wykazujących się dużą skutecznością i brakiem zaległości limit wynosi 10 tys.). W projektowanych przepisach zakłada się zmniejszenie tych limitów o połowę.

I tak, w myśl projektu, liczba spraw z wyboru wierzyciela nie będzie mogła przekroczyć 2,5 tys. rocznie. W przypadku kancelarii z dużą skutecznością i brakiem zaległości limit spraw spoza rewiru będzie wynosił 5 tys. Jednak, co bardzo istotne, wierzyciel będzie miał prawo swobodnego wyboru komornika, nie tak jak dotychczas z terenu całego kraju, lecz jedynie z obszaru apelacji. Co ciekawe, po zmianach, jakie wprowadzili wczoraj posłowie, komornik będzie mógł odmówić wierzycielowi zajęcia się sprawami spoza jego rewiru, jeżeli wierzyciel ten w ciągu roku złoży do niego ponad 100 wniosków. Ma to chronić komorników przed zalewem spraw od wierzycieli masowych.

– Często są to sprawy z tzw. reegzekucji, a więc takie, w których długu już wcześniej nie udało się wyegzekwować. Są więc mniejsze szanse, że takie postępowania zakończą się skutecznym ściągnięciem wierzytelności. Dlatego chcemy przeciwdziałać sytuacji, w których część komorników zalewana jest takimi sprawami, a inni nie mają ich prawie wcale – tłumaczy wczoraj Waldemar Buda, przewodniczący podkomisji.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Qba(2017-09-20 14:44) Zgłoś naruszenie 81

  To proszę spłacić swoje długi - zwyczajowe 15% wystarczy.... :D

  Odpowiedz
 • shadow (2017-09-20 14:01) Zgłoś naruszenie 410

  Czy ustawa przewidują obowiązkowe oświadczenia majątkowe dla komorników? Z chęcią zapoznałbym się z ich biedą i pomógł jakoś rozwiązać ich problemy finansowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan(2017-09-25 19:59) Zgłoś naruszenie 01

  Prawda jest też taka, że na większość "nieprawidłowości" duży wpływ ma wierzyciel, tzw. dogadany wierzyciel. Art. 8 uoskie funkcjonuje już ponad 10 lat, w tym czasie zdążyły potworzyć się kliki wierzycielsko-komornicze. Każdy o tym wie, ale ludzie siedzą cicho, bo przecież żaden komornik nie będzie się wychylać (mam na myśli tego niedogadanego). Nie chce pisać o tym, jakie patologiczne sytuacje rodzą takie układy. Po prostu ustawodawca powinien to ukrócić i tyle. Wyobraźcie sobie, że składacie pozew do sądu. Czy możecie decydować o tym jaki sędzia będzie zajmować się sprawą? Składacie zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa... Macie wpływ na to, który prokurator będzie pracował nad sprawą? Dlaczego z egzekucją jest inaczej? Każdy komornik dysponuje takimi samymi narzędziami. Teoretycznie egzekucja prowadzona przez komornika y powinna wyglądać tak samo jak egzekucja prowadzona przez komornika x. Dlatego pomysł, żeby sprawy egzekucyjne były rozdzielane przez sądy uważam za słuszny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane