statystyki

Wyroki kasatoryjne sądów dyscyplinarnych pod lupą SN

autor: Karolina Andrzejak18.09.2017, 17:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwoźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy może rozpatrywać skargi na wyroki kasatoryjne wyższych sądów dyscyplinarnych prawniczych korporacji – wynika z uchwały SN.

Pytanie prawne dotyczące zastosowania przepisów rozdziału 55a kodeksu postępowania karnego w ramach postępowań dyscyplinarnych radców prawnych skierowała do składu siedmiu sędziów prof. Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego. Powodem było rozbieżne w tej kwestii orzecznictwo.

Przeciwko stosowaniu rozwiązań powyższego rozdziału w postępowaniu dyscyplinarnym uregulowanym w ustawie o radcach prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 233 ze zm.) były Prokuratura Krajowa i Krajowa Rada Radców Prawnych. Ich przedstawiciele argumentowali, że godziłoby to w niezależność samorządu. Ponadto przyjęcie takiego modelu wiązałoby się, w ich opinii, z łamaniem zakazu domniemania kompetencji Sądu Najwyższego. Oraz mogłoby się przyczynić do przedłużenia postępowania i w konsekwencji prowadziłoby do przedawnień.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane