statystyki

Prawa lokatorów: Nadchodzą lepsze czasy dla spółdzielców

autor: Patryk Słowik07.09.2017, 20:00
Wchodzące regulacje doprecyzowują także zasady udziału członka spółdzielni walnym zgromadzeniu

Wchodzące regulacje doprecyzowują także zasady udziału członka spółdzielni walnym zgromadzeniuźródło: ShutterStock

 W najbliższą sobotę wejdzie w życie duża nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1596). Nowe przepisy stanowią wykonanie trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego. I choć trudno w to uwierzyć, o potrzebie uchwalenia części z nich mówiono w Sejmie już ponad pięć lat temu.

Najważniejsza kwestia to wskazanie w art. 3, że członkostwo w spółdzielni powinno powstawać z mocy prawa i przysługiwać wyłącznie osobie związanej węzłem prawnym ze spółdzielnią. Dotychczas w poczet członków mogły być przyjmowane osoby niezwiązane z daną spółdzielnią. Nazywani byli członkami oczekującymi. W praktyce zaś często byli zapleczem osobowym prezesów spółdzielni. Przychodzili jedynie na walne zgromadzenia spółdzielców, na których głosowali. Zapewniali tym samym większość na sali obecnemu kierownictwu.

„Niedopuszczalne jest – z konstytucyjnego punktu widzenia – by podmioty niemające interesu w realizacji ustawowych celów danej spółdzielni mogły korzystać z praw korporacyjnych, a tym samym osłabiać możliwość wpływania na decyzje przez członków, których potrzeby mieszkaniowe zaspokajane są przez tę spółdzielnię” – stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 5 lutego 2015 r. (sygn. K 60/13). I ustawa wchodząca w życie w sobotę realizuje wniosek sędziów.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane