statystyki

Prawa lokatorów: Nadchodzą lepsze czasy dla spółdzielców

autor: Patryk Słowik07.09.2017, 20:00
Wchodzące regulacje doprecyzowują także zasady udziału członka spółdzielni walnym zgromadzeniu

Wchodzące regulacje doprecyzowują także zasady udziału członka spółdzielni walnym zgromadzeniuźródło: ShutterStock

 W najbliższą sobotę wejdzie w życie duża nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1596). Nowe przepisy stanowią wykonanie trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego. I choć trudno w to uwierzyć, o potrzebie uchwalenia części z nich mówiono w Sejmie już ponad pięć lat temu.

Najważniejsza kwestia to wskazanie w art. 3, że członkostwo w spółdzielni powinno powstawać z mocy prawa i przysługiwać wyłącznie osobie związanej węzłem prawnym ze spółdzielnią. Dotychczas w poczet członków mogły być przyjmowane osoby niezwiązane z daną spółdzielnią. Nazywani byli członkami oczekującymi. W praktyce zaś często byli zapleczem osobowym prezesów spółdzielni. Przychodzili jedynie na walne zgromadzenia spółdzielców, na których głosowali. Zapewniali tym samym większość na sali obecnemu kierownictwu.

„Niedopuszczalne jest – z konstytucyjnego punktu widzenia – by podmioty niemające interesu w realizacji ustawowych celów danej spółdzielni mogły korzystać z praw korporacyjnych, a tym samym osłabiać możliwość wpływania na decyzje przez członków, których potrzeby mieszkaniowe zaspokajane są przez tę spółdzielnię” – stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 5 lutego 2015 r. (sygn. K 60/13). I ustawa wchodząca w życie w sobotę realizuje wniosek sędziów.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane