statystyki

Sposób wykonania wyroków ETPC zależy od ustawodawcy

autor: Michał Culepa07.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 07.09.2017, 11:27
SN podkreślił zarazem, że wyrok trybunału w Strasburgu jest wiążący wszystkie sądy i organy państwa polskiego

SN podkreślił zarazem, że wyrok trybunału w Strasburgu jest wiążący wszystkie sądy i organy państwa polskiegoźródło: ShutterStock

 Prawo polskie nie precyzuje, jaki skutek procesowy ma dla strony korzystne rozstrzygnięcie trybunału w Strasburgu. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego od Skarbu Państwa zażądała spółka B., za – jak twierdzili jej przedstawiciele – olbrzymie straty finansowe. Te miały być spowodowane aresztowaniem jej ówczesnego prezesa, Wojciecha B. Wydarzenie to miało miejsce blisko 24 lata temu. Oskarżony wówczas prezes został po kilkuletnim procesie oczyszczony z prawie wszystkich zarzutów i uzyskał na drodze sądowej odszkodowanie za niesłuszny areszt. Jednak później to spółka (w której imieniu działał uniewinniony prezes) skierowała przeciwko Skarbowi Państwa żądanie zapłaty odszkodowania za poniesione straty. Pierwszy proces cywilny w tej sprawie zakończył się niekorzystnie dla spółki, gdyż sądy oddaliły powództwo, uznając, że roszczenia się przedawniły. Sprawa dotarła do Sądu Najwyższego i tu nastąpił nieoczekiwany zwrot. Otóż postanowieniem podjętym 8 sierpnia 2007 r. (sygn. akt II CSK 297/07) SN odmówił przyjęcia skargi do rozpoznania. Uzasadnienie tego orzeczenia było wyjątkowo lakoniczne i ograniczyło się tylko do stwierdzenia, że nie zachodzi w sprawie problem prawny. SN nie uzasadnił szerzej, dlaczego tak, a nie inaczej orzekł.

Spółka wystąpiła ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ten wydał 10 kwietnia 2012 r. wyrok, w którym orzekł, że takie rozstrzygnięcie sprawy przez najwyższą instancję sądową w Polsce stanowi naruszenie art. 6 konwencji praw człowieka. Inaczej mówiąc, powódka została pozbawiona prawa do rzetelnego i sprawiedliwego rozpoznania swojej sprawy przez sąd.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane