statystyki

Zakaz wstępu do kasyn bez realnych konsekwencji

autor: Patryk Słowik06.09.2017, 18:00
Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że doregulowanie przepisów o samym zakazie wstępu do ośrodków gier na niewiele by się zdało

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że doregulowanie przepisów o samym zakazie wstępu do ośrodków gier na niewiele by się zdałoźródło: ShutterStock

 Uchwalone w 2009 r. przepisy, które miały pomóc hazardzistom, to fikcja. Sądy choć mogą, nie orzekają zakazu wstępu do kasyn i uczestnictwa w grach hazardowych. Dowód? Na koniec 2016 r. zaledwie osiem osób w skali kraju było dotkniętych tym środkiem karnym. Wpłynęły zaś zaledwie trzy nowe sprawy.

Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych ujęty jest w art. 39 pkt 2d kodeksu karnego. W przypadku orzeczenia takiego środka karnego sąd przesyła odpis wyroku ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz komendantowi powiatowemu, rejonowemu lub miejskiemu policji, właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego (o czym stanowi art. 181c kodeksu karnego wykonawczego).

Poseł Arkadiusz Marchewka (PO) zwrócił jednak uwagę w poselskiej interpelacji, że w praktyce mamy do czynienia z martwymi przepisami. Niewykonalne bowiem jest, żeby minister czy policja pilnowali, aby objęty zakazem nie odwiedzał lokalnych kasyn gier. Trudno też wymagać od przedsiębiorców, żeby byli w stanie zidentyfikować osoby z zakazem i nie wpuszczali ich do swoich lokali.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Expert (2017-09-14 01:31) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tylko należy wymagać od przedsiębiorców nie wpuszczania osób uzależnionych od hazardu ale należy bardzo dotkliwie karać tych przedsiębiorców za złamanie tego poprzez bardzo wysokie kary finansowe ( tak jak operatorów nie blokujacych domen) włącznie z utratą licencji na organizowanie hazardu. Skoro zyski totolotka z hazardu nie wystarczają na koszty prowadzenia rejestru to należy zlikwidować totolotek całkowicie! !!! Wtedy dopiero problem hazardu zniknie w Polsce.

    Odpowiedz
  • Ivan(2017-09-07 00:18) Zgłoś naruszenie 00

    "Trudno też wymagać od przedsiębiorców, żeby byli w stanie zidentyfikować osoby z zakazem i nie wpuszczali ich do swoich lokali". POWINNO BYĆ: "Trudno jest wymagać od polskich przedsieborców, by przy obecnym stanie techniki w kraju byli w stanie zidentyfikować..." itd. Gdzieś tam przedsiębiorcy sa w stanie identyfikować klientów na podstawie oprogramowania face recognition (konsorcja kasyn zbierają i aktualizują dane osobowe osób z zakazem wstępu).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane