statystyki

Odpowiedzialność zbiorowa za ucieczkę więźnia

autor: Piotr Szymaniak16.08.2017, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2017, 09:19
161 skazanych w ubiegłym roku samowolnie oddaliło się z pracy poza zakładem karnym

161 skazanych w ubiegłym roku samowolnie oddaliło się z pracy poza zakładem karnymźródło: ShutterStock

Osadzeni pracujący poza zakładem karnym skarżą się rzecznikowi praw obywatelskich, że bez żadnej przyczyny cofnięto im zgodę na pracę poza więziennymi murami.

– Skala takich skarg jest dość duża. W ciągu miesiąca dostaliśmy ich kilkadziesiąt. Pochodzą od osób, które pracowały przez wiele lat za zewnątrz zakładu karnego, w trybie bez konwojenta. Nagle zostały poinformowane, że przyzwolenie na ich pracę poza zakładem karnym zostało wycofane – mówi Ewa Dawidziuk z biura RPO.

Skarżący twierdzą, że stało się tak na skutek decyzji dyrektora generalnego Służby Więziennej z 7 lipca.

– W piśmie tym gen. Jacek Kitliński zwraca się do dyrektorów placówek penitencjarnych o dokonanie wszechstronnej analizy dotychczas wydanych skierowań do pracy na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich skazanych. Natomiast drugie polecenie dotyczyło tego, by sprawców najcięższych przestępstw kierować do pracy głównie w halach produkcyjnych wewnątrz jednostek penitencjarnych, w których pozostawać będą pod nadzorem funkcjonariuszy – podkreśla Elżbieta Krakowska, rzecznik Służby Więziennej.

Chodzi o osoby skazane z art. 148 k.k. (zabójstwo) i art. 197–203 (przestępstwa seksualne), choć do RPO zgłosiła się też osoba skazana z art. 280 par. 2 k.k. (rozbój z bronią w ręku), której również cofnięto zgodę na pracę poza murami.

Decyzja dyrektora generalnego SW to efekt opisanej na początku lipca sprawy z Włocławka, gdzie dwóch więźniów pracujących na miejscowym cmentarzu nie powróciło do zakładu karnego, w którym przebywali. Jeden z nich odbywał karę za zabójstwo, drugi za oszustwa i kradzieże. Gdy sprawa wyszła na jaw, minister Patryk Jaki polecił ponowną weryfikację wszystkich zezwoleń na pracę dla skazanych za najcięższe przestępstwa.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane