statystyki

Odpowiedzialność zbiorowa za ucieczkę więźnia

autor: Piotr Szymaniak16.08.2017, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2017, 09:19
161 skazanych w ubiegłym roku samowolnie oddaliło się z pracy poza zakładem karnym

161 skazanych w ubiegłym roku samowolnie oddaliło się z pracy poza zakładem karnymźródło: ShutterStock

Osadzeni pracujący poza zakładem karnym skarżą się rzecznikowi praw obywatelskich, że bez żadnej przyczyny cofnięto im zgodę na pracę poza więziennymi murami.

– Skala takich skarg jest dość duża. W ciągu miesiąca dostaliśmy ich kilkadziesiąt. Pochodzą od osób, które pracowały przez wiele lat za zewnątrz zakładu karnego, w trybie bez konwojenta. Nagle zostały poinformowane, że przyzwolenie na ich pracę poza zakładem karnym zostało wycofane – mówi Ewa Dawidziuk z biura RPO.

Skarżący twierdzą, że stało się tak na skutek decyzji dyrektora generalnego Służby Więziennej z 7 lipca.

– W piśmie tym gen. Jacek Kitliński zwraca się do dyrektorów placówek penitencjarnych o dokonanie wszechstronnej analizy dotychczas wydanych skierowań do pracy na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich skazanych. Natomiast drugie polecenie dotyczyło tego, by sprawców najcięższych przestępstw kierować do pracy głównie w halach produkcyjnych wewnątrz jednostek penitencjarnych, w których pozostawać będą pod nadzorem funkcjonariuszy – podkreśla Elżbieta Krakowska, rzecznik Służby Więziennej.

Chodzi o osoby skazane z art. 148 k.k. (zabójstwo) i art. 197–203 (przestępstwa seksualne), choć do RPO zgłosiła się też osoba skazana z art. 280 par. 2 k.k. (rozbój z bronią w ręku), której również cofnięto zgodę na pracę poza murami.

Decyzja dyrektora generalnego SW to efekt opisanej na początku lipca sprawy z Włocławka, gdzie dwóch więźniów pracujących na miejscowym cmentarzu nie powróciło do zakładu karnego, w którym przebywali. Jeden z nich odbywał karę za zabójstwo, drugi za oszustwa i kradzieże. Gdy sprawa wyszła na jaw, minister Patryk Jaki polecił ponowną weryfikację wszystkich zezwoleń na pracę dla skazanych za najcięższe przestępstwa.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane