statystyki

Spółka może być sukcesorką spółdzielni

autor: Michał Culepa16.08.2017, 20:00
blok, mieszkanie

W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 203h par. 1 prawa spółdzielczego spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółdzielni.źródło: ShutterStock

Spółka, która powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni pracy, przejmuje wszelkie jej prawa i obowiązki, włącznie z uprawnieniami osobistymi, takimi jak prawo członkostwa w spółdzielni osób prawnych. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego. Spółdzielnia Pracy Mechaników przekształciła się w S. spółkę z o.o. Zanim do tego doszło, była członkiem Spółdzielni Osób Prawnych „P.” Po przekształceniu nowa spółka zamierzała wejść w prawa i obowiązki członka SOP. Tu jednak spotkała się z odmową – zarząd SOP uznał, że to wykluczone, gdyż przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego (co jest możliwe na mocy art. 203e i nast. prawa spółdzielczego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 21 ze zm.) powoduje powstanie zupełnie nowego podmiotu prawnego. W drodze sukcesji nowa spółka przejmuje majątek przekształconej spółdzielni, ale nie mogą jej przysługiwać prawa osobiste. Te bowiem, jak twierdził zarząd, po wykreśleniu spółdzielni z KRS i wpisaniu tam nowej spółki, wygasają. Zaś prawa członkowskie w spółdzielni są prawami osobistymi, przysługującymi wyłączenie osobie prawnej, jaką jest spółdzielnia pracy.

Z taką wykładnią przepisów nie zgodziła się spółka S., która wniosła do sądu pozew o ustalenie istnienia członkostwa w SOP „P.”. I proces wygrała.

Wprawdzie sąd I instancji oddalił powództwo, ale sąd II instancji zmienił wyrok i ustalił istnienie członkostwa spółki w SOP. Orzeczenie to podtrzymał Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane