statystyki

Spółka może być sukcesorką spółdzielni

autor: Michał Culepa16.08.2017, 20:00
blok, mieszkanie

W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 203h par. 1 prawa spółdzielczego spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółdzielni.źródło: ShutterStock

Spółka, która powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni pracy, przejmuje wszelkie jej prawa i obowiązki, włącznie z uprawnieniami osobistymi, takimi jak prawo członkostwa w spółdzielni osób prawnych. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego. Spółdzielnia Pracy Mechaników przekształciła się w S. spółkę z o.o. Zanim do tego doszło, była członkiem Spółdzielni Osób Prawnych „P.” Po przekształceniu nowa spółka zamierzała wejść w prawa i obowiązki członka SOP. Tu jednak spotkała się z odmową – zarząd SOP uznał, że to wykluczone, gdyż przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego (co jest możliwe na mocy art. 203e i nast. prawa spółdzielczego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 21 ze zm.) powoduje powstanie zupełnie nowego podmiotu prawnego. W drodze sukcesji nowa spółka przejmuje majątek przekształconej spółdzielni, ale nie mogą jej przysługiwać prawa osobiste. Te bowiem, jak twierdził zarząd, po wykreśleniu spółdzielni z KRS i wpisaniu tam nowej spółki, wygasają. Zaś prawa członkowskie w spółdzielni są prawami osobistymi, przysługującymi wyłączenie osobie prawnej, jaką jest spółdzielnia pracy.

Z taką wykładnią przepisów nie zgodziła się spółka S., która wniosła do sądu pozew o ustalenie istnienia członkostwa w SOP „P.”. I proces wygrała.

Wprawdzie sąd I instancji oddalił powództwo, ale sąd II instancji zmienił wyrok i ustalił istnienie członkostwa spółki w SOP. Orzeczenie to podtrzymał Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane