Zamówienia publiczne: Trzeźwe spojrzenie na kwestię doświadczenia wykonawcy uzyskanego w ramach konsorcjum

autor: Jacek Kosiński08.08.2017, 07:56; Aktualizacja: 08.08.2017, 09:47
prawo, technologie, internet, cyberbezpieczeństwo

Warto zwrócić uwagę, że systemowo polskie prawo nie przewiduje bezwzględnego obowiązku osobistego spełniania świadczeniaźródło: ShutterStock

Zakres doświadczenia w realizacji określonych usług i dostaw, jakie wykonawcy mogą sobie przypisać, jest kluczowy w postępowaniach o zamówienie publiczne. Zagadnienie to zawsze budziło kontrowersje. Ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 maja 2017 r. w sprawie C-387/14, podniósł temperaturę dyskusji i wprowadził zamieszanie do ustabilizowanej w Polsce praktyki.

Dla przypomnienia – w pkt 3 wyroku trybunał stwierdził, że niedopuszczalne jest posługiwanie się przez wykonawcę biorącego indywidualnie udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego doświadczeniem grupy wykonawców, której był członkiem przy innym zamówieniu publicznym, jeżeli faktycznie i konkretnie nie uczestniczył w jego realizacji.

Liczne kontrowersje

Jak dotąd w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej była przyjmowana zasada, że wykonawca, który był członkiem konsorcjum realizującym zamówienie publiczne, może korzystać z całego doświadczenia konsorcjum. Nawet jeśli sam uczestniczył tylko w niektórych pracach. Takie orzecznictwo bazowało na wynikającej z art. 141 prawa zamówień publicznych solidarnej odpowiedzialności konsorcjantów za wykonanie całego zamówienia (por. przykładowo: wyrok z 2 września 2011 r., sygn. akt KIO 1794/11; wyrok z 18 sierpnia 2011 r., sygn. akt KIO 1661/11; wyrok z 8 września 2008 r., sygn. akt KIO 886/08).

Ta konstrukcja wzbudzała kontrowersje, więc orzeczenie TSUE może oznaczać rewolucję na polskim rynku zamówień publicznych. Komentatorzy popadają w skrajności. Z jednej strony do niedawna aprobowane było legitymowanie się doświadczeniem, którego się rzeczywiście nie posiadało. Z drugiej wiele osób wyrok trybunału interpretuje tak, że jeżeli nawet w ramach konsorcjum wykonawca nadzorował całość prac, ale nie wykonał ich w całości, to nie może w tym zakresie powoływać się na doświadczenie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane