statystyki

Umowę można zablokować przed wniesieniem skargi

autor: Sławomir Wikariak22.08.2017, 07:34; Aktualizacja: 22.08.2017, 08:27
kasa, monety, pieniądze, finanse

Zdaniem składu orzekającego uprawniony nie wykazał natomiast spełnienia drugiej z przesłanekźródło: ShutterStock

Firma ma prawo domagać się ustanowienia zakazu zawarcia umowy o zamówienie publiczne nawet przed wniesieniem skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Musi jednak uprawdopodobnić roszczenie i interes prawny.

Przedsiębiorca startujący w przetargu wniósł odwołanie do KIO, ale ta odrzuciła je, uznając wszystkie podniesione zarzuty za spóźnione. Firma zapowiedziała zaskarżenie tego wyroku do sądu okręgowego. Bała się jednak, że zanim sprawa zostanie rozpoznana, umowa o zamówienie publiczne zostanie nie tylko zawarta, ale i zrealizowana. Dlatego też przed przygotowaniem skargi złożyła wniosek o udzielenie zabezpieczenia w postaci zakazu zawarcia umowy.

Zamawiający w odpowiedzi na ten wniosek przekonywał, że jest on nieuprawniony. Jego zdaniem powinno go bowiem poprzedzić wniesienie skargi na postanowienie KIO. Sąd przyznał, że zgodnie z art. 198a ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) przepisy kodeksu postępowania cywilnego o apelacji stosuje się w postępowaniu toczącym się na skutek wniesienie skargi.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane