statystyki

NSA w sprawie prof. Hausera rażąco niekonsekwentny [OPINIA]

autor: Marek Dobrowolski07.08.2017, 07:24; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:18
paragrafy

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że „prof. Roman Hauser nie zrzekł się stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego”źródło: ShutterStock

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażone 5 lipca 2017 r. przez jego rzecznika, w sprawie sędziowskiego statusu prof. Romana Hausera na nowo ożywiło nieco już przygasły spór o status trzech osób wybranych w 2015 r. do Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm ubiegłej kadencji.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że „prof. Roman Hauser nie zrzekł się stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego”, jednak nie sprawuje on jednocześnie funkcji sędziego NSA i sędziego TK, gdyż „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 25 listopada 2015 r. (M.P., poz. 1131) stwierdził, że uchwała Sejmu RP z dnia 8 października 2015 r. w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego (dot. Romana Hausera), opublikowana w Monitorze Polskim z dnia 23 października 2015 r. poz. 1038 jest pozbawiona mocy prawnej”. W ten sposób NSA odwołał się do jednego z dwóch stanowisk, jakie zarysowały się podczas toczącego się sporu o TK.

Sejm czy przysięga

Przypomnijmy, nieco tylko upraszczając – zgodnie z pierwszą koncepcją to „Sejm tworzy sędziego TK”, a złożenie przysięgi sędziowskiej przed prezydentem jest „tylko” dopełnieniem sejmowego rozstrzygnięcia; zgodnie z drugą – złożenie owej przysięgi stanowi „zakończenie procedury wyboru sędziego TK”, w związku z tym właśnie w tym momencie osoba wybrana przez Sejm uzyskuje sędziowski status. Konsekwencje przyjęcia jednego z tych stanowisk są niebagatelne, jeśli bowiem „Sejm tworzy sędziego TK”, to osoba wybrana korzysta, od momentu wyboru, z pełni praw zagwarantowanych konstytucyjnie dla sędziego TK. W takiej sytuacji o jakiekolwiek zmianie decyzji przez Sejm oczywiście nie może być już mowy. Jeśli natomiast dopiero złożenie przysięgi sędziowskiej „czyni sędziego”, to osoba wybrana, a jeszcze niezaprzysiężona, nie nabywa pełni praw. W tym przypadku trudno jest więc z równą kategorycznością twierdzić, że Sejm w żadnej sytuacji (bezwzględnie) nie może zmienić swojej uprzedniej decyzji (np. pod wypływem nowych, istotnych okoliczności).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Mecenas(2017-08-07 09:10) Zgłoś naruszenie 43

    czyżby komuniści twierdzili, ze można być jednocześnie sędzią NSA i TK ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obywatelka RP(2019-07-04 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Od 1,5 roku leży w NSA nierozpatrzona, a przyjęta przez prof. R. Hausnera sprawa o kasację wyroku WSA. Najwidoczniej zajęty Pan Sędzia ne przejmuje się powierzonymi do rozpatrzenia sprawami. Jak wynika z tego artykułu ma inne zajmujące problemy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane