statystyki

Zagraniczne dowody na wyciągnięcie ręki

autor: Emilia Świętochowska01.08.2017, 07:34; Aktualizacja: 01.08.2017, 08:38
prawo, internet, IT, ICT, www

Możliwe stanie się również wydanie END dotyczącego kontroli i utrwalania treści rozmów telefonicznych oraz korespondencji elektronicznejźródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który implementuje dyrektywę UE o europejskim nakazie dochodzeniowym (END) w sprawach karnych (2014/41/UE), jest gotowy do przyjęcia przez rząd. Termin na wykonanie unijnych przepisów minął 22 maja tego roku.

Nowe regulacje pozwolą prokuraturze, sądom czy policji bezpośrednio zwracać się do organów innych państw członkowskich Unii o pomoc w uzyskaniu i zabezpieczeniu dowodów, np. przesłuchania świadków czy przeszukania mieszkania. Śledczy lub inni funkcjonariusze prowadzący dochodzenie będą mieć 30 dni na akceptację wniosku swoich europejskich odpowiedników (ma on formę standardowego formularza). Jeśli wyrażą zgodę, dostaną 90 dni na przeprowadzenie czynności, które im zlecono.

Odmowa będzie dopuszczalna tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy wniosek jest sprzeczny z podstawowymi zasadami prawa danego państwa czy narusza jego interesy w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie wydawanie END stanie się niedopuszczalne, gdy nie wymaga tego interes wymiaru sprawiedliwości bądź polskie przepisy nie przewidują przeprowadzenia lub uzyskania określonego dowodu (oceni to organ prowadzący postępowanie). Z jednej strony ma to zapobiec obchodzeniu zakazów dowodowych, z drugiej – zapobiec nadużywaniu europejskiego nakazu w sytuacjach, gdy oczekiwane korzyści procesowe byłyby nieproporcjonalne do nakładu pracy i kosztów wiążących się z jego realizacją.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane