statystyki

Więcej zamówień z pominięciem procedur przetargowych

autor: Sławomir Wikariak20.07.2017, 07:41; Aktualizacja: 20.07.2017, 09:38
dokumenty

Ewentualny podział najtańszych zamówień jest bardzo trudny do wychwycenia przez instytucje kontrolneźródło: ShutterStock

 Jak już informował DGP, rynek przetargów realizowanych zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) skurczył się w ubiegłym roku. Jego wartość wyniosła 107,4 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 116,3 mld, a w 2014 r. – 133,2 mld zł.

Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o zamówienia do 30 tys. euro, które właśnie ze względu na wartość są zwolnione ze stosowania przepisów ustawy, w ubiegłym roku wydano więcej pieniędzy. Wartość zamówień poniżej tzw. progu bagatelności wyniosła bowiem 34,4 mld zł, podczas gdy w 2015 r. było to 31,2 mld zł. Z jednej strony kurczy się więc rynek zamówień udzielanych zgodnie z ustawą, z drugiej rośnie tych udzielanych z pominięciem jej przepisów.

„Może to świadczyć o zwiększeniu potrzeb realizacji wydatków o mniejszej wartości. Może jednak też wskazywać na niebezpieczną tendencję podziału zamówienia w celu ominięcia stosowania ustawy p.z.p.” – napisano we wnioskach nieopublikowanego jeszcze sprawozdania Urzędu Zamówień Publicznych za 2016 r., do którego projektu dotarł DGP.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane