statystyki

Więcej zamówień z pominięciem procedur przetargowych

autor: Sławomir Wikariak20.07.2017, 07:41; Aktualizacja: 20.07.2017, 09:38
dokumenty

Ewentualny podział najtańszych zamówień jest bardzo trudny do wychwycenia przez instytucje kontrolneźródło: ShutterStock

 Jak już informował DGP, rynek przetargów realizowanych zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) skurczył się w ubiegłym roku. Jego wartość wyniosła 107,4 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 116,3 mld, a w 2014 r. – 133,2 mld zł.

Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o zamówienia do 30 tys. euro, które właśnie ze względu na wartość są zwolnione ze stosowania przepisów ustawy, w ubiegłym roku wydano więcej pieniędzy. Wartość zamówień poniżej tzw. progu bagatelności wyniosła bowiem 34,4 mld zł, podczas gdy w 2015 r. było to 31,2 mld zł. Z jednej strony kurczy się więc rynek zamówień udzielanych zgodnie z ustawą, z drugiej rośnie tych udzielanych z pominięciem jej przepisów.

„Może to świadczyć o zwiększeniu potrzeb realizacji wydatków o mniejszej wartości. Może jednak też wskazywać na niebezpieczną tendencję podziału zamówienia w celu ominięcia stosowania ustawy p.z.p.” – napisano we wnioskach nieopublikowanego jeszcze sprawozdania Urzędu Zamówień Publicznych za 2016 r., do którego projektu dotarł DGP.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane