statystyki

Przetargi: Spór o dokumenty, których żąda zamawiający

autor: Sławomir Wikariak17.07.2017, 08:03; Aktualizacja: 17.07.2017, 10:36
dokumenty

Zdaniem KIO w obecnym stanie prawnym żaden przepis nie wymaga żądania wszystkich dokumentów wskazanych w rozporządzeniu ministra rozwojuźródło: ShutterStock

 Organizator przetargu nie musi żądać wszystkich możliwych dokumentów potwierdzających brak przesłanek do wykluczenia. Może poprzestać na oświadczeniu własnym przedsiębiorcy – uważa Krajowa Izba Odwoławcza. Urząd Zamówień Publicznych jest przeciwnego zdania.

W przetargu na dostawę 40 ekologicznych autobusów miejskich zamawiający przewidział możliwość wykluczenia przedsiębiorców również na podstawie fakultatywnych przesłanek przewidzianych w art. 24 ust. 5 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.). Jednocześnie nie żądał wszystkich dokumentów wymienionych w par. 5 rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (Dz.U. z 2016 r., poz. 1126). Poprzestał na wybranych z nich (np. zaświadczeniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami), a niektóre pominął (np. informację z Krajowego Rejestru Karnego na temat karalności za wykroczenia przeciwko prawom pracowników czy środowisku). Uznał, że na potwierdzenie braku przesłanek w tym ostatnim zakresie wystarczy oświadczenie własne przedsiębiorcy.

Urząd Zamówień Publicznych, który kontrolował przetarg, nie zgodził się z taką wykładnią. Jego zdaniem, jeśli zamawiający przewiduje możliwość wykluczenia firmy na podstawie fakultatywnych przesłanek, to musi zażądać wszystkich dokumentów, które potwierdzają brak podstaw do wykluczenia. W tym również wszystkich wynikających z par. 5 wspomnianego rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane