statystyki

Przewrót w sądach staje się faktem

autor: Emilia Świętochowska13.07.2017, 07:50; Aktualizacja: 13.07.2017, 08:05
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwościźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

PiS dopiął swego. Wczoraj Sejm przegłosował dwie kluczowe ustawy gruntownie zmieniające ustrój sądownictwa.

W trakcie debaty nad projektami posłowie zarówno PiS, jak i opozycji powtarzali te same argumenty, które można było już wielokrotnie usłyszeć w ostatnich miesiącach.

– Polski system powoływania sędziów jest skrajnie niedemokratyczny – przekonywał z trybuny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem nominacje na stanowiska sędziowskie opierają się dzisiaj na zasadzie dokooptacji, która obowiązywała jeszcze przed 1989 r.

Po raz kolejny Zbigniew Ziobro ostro skrytykował także dotychczasową konstrukcję Krajowej Rady Sądownictwa, nazywając ją „korporacyjną spółdzielnią, która sama o wszystkim decyduje”. W odpowiedzi posłowie opozycji argumentowali, że forsowana reforma doprowadzi do skrajnego upolitycznienia sądów i upartyjnienia KRS. Nie obyło się również bez zarzutów o jej niezgodność z konstytucją oraz o powielanie wzorców z PRL.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Co za hipokryzja(2017-07-13 08:09) Zgłoś naruszenie 218

  Przewrót to autor ma w glowie. Oparto się na przepisach o sądownictwie w Niemczech i to w złagodzonej formie (są tam o wiele b.upolitycznione niż przyjął Sejm), Bo gdyby zastosowano w całości niemieckie przepisy to autor by wył o zamachu. A to łagodniejsza forma niż ta w Niemczech.

  Odpowiedz
 • Zakłamywanie rzeczywistości(2017-07-13 08:33) Zgłoś naruszenie 185

  Szukają idiotów do swoich teorii, a Niemcy ze swoimi przepisami o Sądach to terroryści pewnie.CZłowieku piszący puknij się w głowkę.

  Odpowiedz
 • ???(2017-07-13 08:36) Zgłoś naruszenie 155

  Czy autorka to ta przysłowiowa blondynka.

  Odpowiedz
 • Borsuk(2017-07-13 09:29) Zgłoś naruszenie 94

  Autorka ma zlecenie na okreslony z góry napisany tekst pod którym ma tylko złożyć autograf

  Odpowiedz
 • @Ogrodnik(2017-07-13 10:10) Zgłoś naruszenie 93

  Powoływanie się na TVN jest karkołomną decyzją, zwłaszcza, że jej założyciel pierwotny był agentem powiązanym z KGB. Polecałbym periodyki bardziej niezależne. Sądownictwo (sędziowie) w Niemczech jest wybierane w sposób nie mniej , a nawet bardziej polityczny , niż po Ustawie polskiego Sejmu i takie są fakty.

  Odpowiedz
 • Brawo Sejm, reformy potrzebne jak tlen dla WS(2017-07-13 10:56) Zgłoś naruszenie 92

  Nic nie zależy od polityków, a wszystko zależy od uczciwości sędziów. nawet jak sędziego wybierze dowolny Sejm , to czy on będzie Kastą czy służył uczciwie obywatelom, zależy tylko od niego,a nie od jakiegokolwiek polityka. To jest proste -etyka i uczciwość. Nic więcej. Dlatego nigdy więcej rządów PO.

  Odpowiedz
 • Sprawiedliwy obywatel(2017-07-13 09:34) Zgłoś naruszenie 74

  W Niemczech sędzia wie że jest urzędnikiem państwowym i ma służyć porządkowi prawnemu.Na sali sądowej można zwracać się per Herr Richter oder Frau Richterin i nikomu to nie przeszkadza.Wysoki Sądzie to głupie.

  Odpowiedz
 • pit(2017-07-13 22:27) Zgłoś naruszenie 00

  Reforma sądownictwa jest potrzebna i to od zaraz ale nie demolowanie państwa prawa i podstawowych wartości państwa demokratycznego.Jeśli reforme wprowadza człowiek który jest na bakier z uczciwością (chodzi o rozliczenie sie w swojej partii z kasy) to o czym tu mówić o żetelnosci .Pare lat temu zwróciłem sie do pana ziobry z pozwem przeciwko pani prokurator która łamała na prawo i lewo prawo .I co? przeniesiono paniaą prokurator do Okręgówki .Wiec hipokryzja pograza pana ziobre i niech nie udaje świętego ********** .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane