statystyki

Bartłomiej Starosta: Sędziowie rejonowi nie popierają zmian w ustawie o KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.07.2017, 19:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

FWS ma wypełnić tę lukę. Pierwsze spotkanie forum odbyło się 10 czerwca tego roku.źródło: ShutterStock

- Zapewnienia przedstawicieli władzy wykonawczej, że sędziowie sądów rejonowych popierają proponowane zmiany ustawy o KRS, są nieprawdziwe - mówi w wywiadzie dla DGP Bartłomiej Starosta, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie, członek stałego prezydium Forum Współpracy Sędziów.

Jest pan sędzią sądu rejonowego, a mimo to został pan wybrany do stałego prezydium Forum Współpracy Sędziów. Czuje się pan jak ktoś, kto przebił szklany sufit?

W pewnym sensie na pewno tak. To duży przywilej brać udział w organizowaniu pracy stałej konferencji sędziowskiej, która będzie zajmować się najważniejszymi dla środowiska sprawami.

Oprócz pana w prezydium znalazło się jeszcze siedmiu innych sędziów sądów najniższego szczebla, czyli jest was większość. To odwrotna proporcja od tej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory przy wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa. Czy to dowód na to, że w środowisku nastał pewien nowy trend, czy może na to, że po prostu obecny system wyłaniania członków rady został nieprawidłowo skonstruowany?

Moim zdaniem o wyborze zadecydowało przede wszystkim zaangażowanie w pracy społecznej. Pięciu sędziów z grupy sędziów rejonowych, a wśród nich ja, to aktywni członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Natomiast jeżeli chodzi o sposób wyboru członków KRS, to był on przez stowarzyszenie krytykowany od dawna. Postulowaliśmy wybory powszechne poprzez wyłanianie kandydatów przez sędziów w wyborach równych, tajnych i bezpośrednich. Takie rozwiązanie zapewniłoby większą reprezentatywność, a co za tym idzie – silniejszy mandat dla sędziów wybranych do KRS, bez podziału na sądy rejonowe i okręgowe oraz sądy apelacyjne. Niedawno przedstawiliśmy własny projekt zmiany ustawy o KRS, w którym zaproponowaliśmy między innymi wyłanianie kandydatów z udziałem obywateli poprzez publiczne wysłuchanie. Bezpośrednie i równe wybory do prezydium FWS umożliwiły sędziom rejonowym skuteczne zgłoszenie swojej kandydatury.

No to teraz ten sposób wyboru członków KRS się zmieni. Resort sprawiedliwości twierdzi, że będzie to odpowiedź na skargi, jakie płynęły ze strony właśnie sędziów rejonowych.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • MAlwina(2017-07-10 19:34) Zgłoś naruszenie 187

  Dziwny artykuł... U mnie w Rejonie /miasto wojewódzkie/ na 37 sędziów Sądów Rejonowych, 32 zdecydowanie popiera zmiany w KRS

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • stig(2017-07-10 21:39) Zgłoś naruszenie 137

  Czemu dziwny? Komu dano do zrozumienia, że za "zasługi w obronie elit i w służbie pana" dadzą awans to ten jak ten pan jest całym sercem przeciwko zmianom w KRS. Kto wie jak funkcjonuje to ciało, ten jest za szerokimi zmianami . Oczywista oczywistość jak mawiał klasyk. Zobaczysz jak szybkiego tempa nabierze kariera pana sędziego jeśli utrzyma się bagienko bez zmian.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • igor(2017-07-12 08:03) Zgłoś naruszenie 31

  W krasnoludki tez wierzymy!

  Odpowiedz
 • Borsuk(2017-07-11 15:01) Zgłoś naruszenie 21

  Toś klesiostwo zawsz miało się dobrze w państwie prawników nie mylic ( prawa) A zwłaszcza wydając wyroki na zamówienie przykład sedzia zeznajacy w sprawje Amber Gold

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane