statystyki

Bobrowicz o radcach prawnych: 35 lat walki

autor: Maciej Bobrowicz11.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 11.07.2017, 11:32
Maciej Bobrowicz

Dziś samorząd to blisko 50 tys. członków. To największy prawniczy samorząd w Polsce, ma za sobą wiele doświadczeń i wiele się nauczyłźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

 Wszystko zaczęło się 35 lat temu. W 1982 r. narodził się nowy prawniczy samorząd i nowy zawód – radca prawny. Historia samorządu to historia walki.

Prowadzili ją kolejni prezesi i kolejne Krajowe Rady Radców Prawnych. To oni wywalczyli w 1989 r., aby listę radców prowadził samorząd. To oni spowodowali, że aplikację państwo oddało samorządowi i że radcy prawni od 1997 r. mogli występować jako pełnomocnicy osób fizycznych. Obrońcami w sprawach wykroczeń staliśmy się w 2001 r. nie przez przypadek. I nie przez przypadek mogliśmy od 2005 r. występować jako pełnomocnicy w sprawach rodzinnych. Walka zakończyła się zaledwie kilka lat temu: kiedy w 2015 r. na salach rozpraw pojawili się obrońcy – radcy prawni. Dziś trudno wyobrazić sobie, że mogło być inaczej. Ten czas wymagał wyjątkowych ludzi. I tacy kierowali wtedy samorządem. Niektórzy z nich objęli później ważne funkcje państwowe: marszałka Sejmu i ministra sprawiedliwości.

Dziekani i rady izb zaczynali od zera. Nie było listy radców prawnych, składek, mebli ani nawet pokoju, w którym można się spotkać. To konsekwencja i upór doprowadziły ich po wielu latach do własnych siedzib, które dziś są obiektem zazdrości innych.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane