statystyki

Bobrowicz o radcach prawnych: 35 lat walki

autor: Maciej Bobrowicz11.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 11.07.2017, 11:32
Maciej Bobrowicz

Dziś samorząd to blisko 50 tys. członków. To największy prawniczy samorząd w Polsce, ma za sobą wiele doświadczeń i wiele się nauczyłźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

 Wszystko zaczęło się 35 lat temu. W 1982 r. narodził się nowy prawniczy samorząd i nowy zawód – radca prawny. Historia samorządu to historia walki.

Prowadzili ją kolejni prezesi i kolejne Krajowe Rady Radców Prawnych. To oni wywalczyli w 1989 r., aby listę radców prowadził samorząd. To oni spowodowali, że aplikację państwo oddało samorządowi i że radcy prawni od 1997 r. mogli występować jako pełnomocnicy osób fizycznych. Obrońcami w sprawach wykroczeń staliśmy się w 2001 r. nie przez przypadek. I nie przez przypadek mogliśmy od 2005 r. występować jako pełnomocnicy w sprawach rodzinnych. Walka zakończyła się zaledwie kilka lat temu: kiedy w 2015 r. na salach rozpraw pojawili się obrońcy – radcy prawni. Dziś trudno wyobrazić sobie, że mogło być inaczej. Ten czas wymagał wyjątkowych ludzi. I tacy kierowali wtedy samorządem. Niektórzy z nich objęli później ważne funkcje państwowe: marszałka Sejmu i ministra sprawiedliwości.

Dziekani i rady izb zaczynali od zera. Nie było listy radców prawnych, składek, mebli ani nawet pokoju, w którym można się spotkać. To konsekwencja i upór doprowadziły ich po wielu latach do własnych siedzib, które dziś są obiektem zazdrości innych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane