statystyki

Stawki głodowe dla adwokatów i radców, bo ZUS często przegrywa

autor: Anna Krzyżanowska05.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 05.07.2017, 09:11
prawnik; adwokat

Zmiana objąć ma taksy za prowadzenie spraw o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu oraz o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego.źródło: ShutterStock

Część sądów nie godzi się na cięcie stawek adwokackich i radcowskich. Taki plan ma Ministerstwo Sprawiedliwości, które zakończyło konsultacje społeczne projektów czterech rozporządzeń dotyczących profesjonalnych pełnomocników.

Zmiana objąć ma taksy za prowadzenie spraw o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu oraz o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego. Dziś wynagrodzenie pełnomocników w tej kategorii postępowań jest co do zasady uzależnione od wartości przedmiotu sporu.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało natomiast, by stawki wynosiły: 90 zł za urzędówki i 180 zł za prowadzenie spraw przyjmowanych z wyboru. W uzasadnieniach projektów MS tłumaczy, że oczekiwanym efektem noweli ma być zmniejszenie obowiązków finansowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który dość często przegrywa w sądach.

Okazuje się, że taki argument nie przemawia nawet do przedstawicieli kancelarii premiera.

– Ponieważ w uzasadnieniu do przekazanych projektów rozporządzeń wskazano w zasadzie wyłącznie statystyki, z których wynika niska skuteczność ZUS w przedmiotowych sprawach, uprzejmie proszę o wyjaśnienie, jaka jest zawiłość tych spraw oraz wymagany nakład pracy adwokata (radcy prawnego) – zwraca się do resortu sprawiedliwości Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Odpowiedź na jego pytanie odnaleźć można w stanowisku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który projekt noweli ocenia „zdecydowanie negatywnie”. W swej opinii gdański sąd zaznacza, że są to sprawy skomplikowane. A kwota 90 zł za prowadzenie sprawy o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu jest zupełnie nieadekwatna do nakładu pracy pełnomocników i czyni pomoc prawną w takich przypadkach iluzoryczną.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • iudex(2017-07-05 08:54) Zgłoś naruszenie 221

  Zus działa tak by tylko nie wypłacić klientom należnych kwot i dlatego przegrywa .Doświadczenia z praktyki świadczą , że tak działają wszyscy ubezpieczyciele . należy zawsze odwoływać się do sądow. .

  Odpowiedz
 • Zdzicho Pięcsetplusiński(2017-07-05 09:53) Zgłoś naruszenie 202

  Jezeli to sa proste i malo skomplikowane sprawy to dlaczego ZUS je przegrywa? A moze w koncu kogos olsni (Panie ześlij im łaskę i niech oświeci ich Duch Św.) i wyciagnie wnioski, ze jezeli ZUS tyle spraw przegrywa to ozn.ze NIEPRAWIDŁOWO orzeka?

  Odpowiedz
 • iudex(2017-07-05 08:59) Zgłoś naruszenie 141

  Hipokryzja ms.

  Odpowiedz
 • jest regulacja są problemy(2017-07-05 11:01) Zgłoś naruszenie 74

  Jakie stawki? Usługi prawne to są zwykłe usługi. Stawki szewskie, piekarskie, krawieckie i inne też ma ustalać państwo? Regulowane mają być tylko koszty zastępstwa określane przez sąd, aby druga strona nie dochodziła jakichś wygórowanych stawek np. za napisanie pozwu, a nie koszty usługi na wolnym rynku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • z(2017-07-05 11:47) Zgłoś naruszenie 532

  Adwokaci i Radcowie i tak w Polsce za dużo biorą.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • o(2017-07-05 11:09) Zgłoś naruszenie 320

  ZUS to są NASZE PIENIĄDZE. Więc po pierwsze nie powinien ich rozdawać tym, którym się one nie należą, czyli należy wzmocnić kontrolę. Po drugie te pieniądze nie powinny trafiać na konta prywatnych pełnomocników. Wystarczającym dobrodziejstwem państwa jest istnienie urzędówek, choć powinien być tu tylko wolny rynek.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane