statystyki

Spółdzielcom będzie żyło się lepiej. Ale nadal nie świetnie

autor: Patryk Słowik31.05.2017, 07:38; Aktualizacja: 31.05.2017, 08:42
blok, mieszkanie

Kluczowa kwestia to pozbycie się tzw. członków oczekującychźródło: ShutterStock

 Rząd nie ma wątpliwości, że należy szybko znowelizować ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1222 ze zm.). Cele są dwa. Po pierwsze, trzeba zmienić przepisy, by umożliwić spółdzielniom uczestnictwo w programie „Mieszkanie plus”. Po drugie, najwyższy czas wykonać wyroki Trybunału Konstytucyjnego, który w ostatnich latach kilkukrotnie orzekał o niezgodności przepisów ustawy z konstytucją.

Zdaniem organizacji spółdzielczych nie ma jednak powodów do radości. Większość z nich w toku konsultacji projektu nowelizacji podnosiła, że najwyższy czas rozprawić się z nadmiernie silną pozycją prezesów spółdzielni. I że przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ustawa zupełnie ten wątek pomija. Przez co raczej należy mówić o nowelizacji straconych nadziei niż pakiecie potrzebnych reform.

Dowód?


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wjw(2017-05-31 09:21) Zgłoś naruszenie 31

  A prezesom, zarządom i radom nadzorczym dostatniej...

  Odpowiedz
 • qqq(2017-05-31 17:31) Zgłoś naruszenie 20

  Interesujące jest to włączenie społdzielni mieszkaniowych w realizację programu rządowego Mieszkanie +. Rząd obiecał kolejne rozdawnictwo ale nie ma na to pieniędzy. Oby nie odbyło się to z kieszeni społdzielni mieszkaniowych kosztem jej członków. Spółdzielnie są krytykowane, i słusznie, wielu członków wyodrębnilo się ze społdzielni tworząc wspolnoty przy czym okazało się że koszty wcale nie są niższe, czynsze wzrosły a zarządzanie jest dalekie od ideału. Jedno jest pewne - łatwiej jest doprowadzić do bankructwa wspolnotę niż społdzielnię a bankructwo oznacza wykupienie bloków przez prywatnych właścicieli i prawdopodobne lądowanie ich na bruku po podwyżkach czynszów przez nowego właściciela.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tomasz(2017-06-01 11:57) Zgłoś naruszenie 10

  To racja. W mojej wspólnocie już niedługo tak się zadzieje. Wykupi mieszkania jakiś biznesmen

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane