statystyki

Międzynarodowa awantura o przejście w Terespolu. Czeczeni walczą o prawo wjazdu do Polski

autor: Sylwia Czubkowska28.06.2017, 07:56; Aktualizacja: 28.06.2017, 08:23
Większość Czeczenów koczuje na Białorusi ponad 90 dni. Do Polski wjechać nie mogą

Większość Czeczenów koczuje na Białorusi ponad 90 dni. Do Polski wjechać nie mogąźródło: ShutterStock

Prawna przepychanka o prawo Czeczenów do wjazdu do Polski sięgnęła już Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jutro do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłyną kolejne skargi na polski rząd. Jedna z nich dotyczy mieszkańca czeczeńskiej miejscowości Assinowskaja, który – uciekając z domu – 27 lipca 2016 r. przybył do białoruskiego Brześcia, by spróbować przedostać się do Polski.

27 razy „nie”

„Tego dnia po raz pierwszy udał się pociągiem do przejścia granicznego w Terespolu. Na przejściu granicznym skarżący poinformował funkcjonariuszy Straży Granicznej o tym, że poszukuje ochrony międzynarodowej na terytorium Polski z uwagi na grożące mu niebezpieczeństwo i prześladowania w Czeczenii. Straż Graniczna nie przyjęła od niego wniosku i odesłała z powrotem do Brześcia. Skarżący otrzymał w paszporcie pieczątkę C (odmowa wjazdu) oraz decyzję administracyjną o odmowie wjazdu z uwagi na brak wizy lub innego dokumentu podróży” – czytamy w piśmie reprezentujących Czeczena prawników wolontariuszy. Czeczen był w ten sposób odsyłany 27 razy.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Obserwator(2017-06-28 12:47) Zgłoś naruszenie 170

  Nie potrzebni nam żadni Czeczeni, bezpiecznym krajem jest Białoruś, jak tez Rosja, tam mogą pozostać !

  Odpowiedz
 • Podlasiak(2017-06-28 14:34) Zgłoś naruszenie 82

  W Białej Podlaskiej mamy ich wielu. Brak jest działań ze strony naszego Państwa żeby ich jakoś przystosowywać do życia u nas. Należałoby dać im zatrudnienie , jakieś mieszkanie i niech by sobie radzili. A trzymanie ich przez lata w ośrodkach gdzie mają wikt, sprzątanie i opierunek oraz zasiłek jest bez sensu. Takie postępowanie rodzi patologię. Człowiek nie może czuć się bezużyteczny bo to niszczy psychikę. Ich dzieci też będą wyciągały rękę do Państwa Polskiego bo tego nauczą się od swoich rodziców i do czego to prowadzi. Powinno się ich lokować tam gdzie są jakieś zakłady produkcyjne gdzie jest możliwość zatrudnienia tych ludzi.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • blobB(2017-06-28 22:00) Zgłoś naruszenie 70

  Ciekawe kto "sponsoruje" prawników "wolontariuszy".? Mam nadzieję, że nie fundacje Pana G.Sorosa - fachowca od transportu "emigrantów" do Eurokołchozu ...

  Odpowiedz
 • obywatel(2017-06-29 07:00) Zgłoś naruszenie 30

  W naszym kręgu kulturowym przyjęte jest, że gospodarz może, ale nie musi zaprosić do siebie gości. Tak jak Polacy przez całe lata mogli, ale nie musieli być wpuszczani do krajów europy zachodniej. Skarżenie się do trybunałów, że np. kogoś nie wpuścili Francuzi, Niemcy czy inni, nawet przez myśl nikomu nie przechodziło. Jeśli nasze władze ich nie wpuszczają, to znaczy, że mają swoje powody.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane