„Gdyby jej było źle, to by odeszła”. Zjawisko przemocy domowej pełne jest mitów

28.06.2017, 07:00
Ofiary się wstydzą, ale przecież to nie one powinny się wstydzić, tylko sprawca

Ofiary się wstydzą, ale przecież to nie one powinny się wstydzić, tylko sprawcaźródło: ShutterStock

- Kto nie doświadczył przemocy w rodzinie nie jest w stanie zrozumieć ofiary, dlatego nie powinien jej osądzać. Nigdy – podkreśla dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw Równego Traktowania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

 • qqq(2017-06-29 08:26) Zgłoś naruszenie 344

  Dużą przeszkodą jest brak samodzielności ekonomicznej kobiet. Kobiety zaraz po wyjściu za maż i po urodzeniu dzieci często za namową męża pozostają w domu, żeby się "nie męczyły" pracą zawodową, zostały w domu i poświęciły dzieciom i domowi. Kobiety albo nie wracają do pracy w ogóle, albo wracają do pracy poźno ale starają się mieć ją taką, aby nie przeszkadzała im w obowiązkach domowych, nie dbają o podwyższanie kwalifikacji, o awanse, przez to zarabiają mało i są najlepszymi kandydatkami na ofiary przemocy domowej, zwłaszcza gdy mąz miał czas na awansowanie i czuje się panem życia żony. Kobieta która sama poradzi sobie ekonomicznie prędzej uwolni się od dręczyciela.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • była ofiara przemocy(2017-06-28 09:57) Zgłoś naruszenie 310

  Jest dokładnie tak jak napisano. Byłam ofiarą przemocy i choć o tym mówiłam niewiele uzyskałam zrozumienia i pomocy. Nawet jeśli ludzie ci uwierzą to nic nie zrobią bo będą się bać stresora. Jeśli nie masz kogoś kto cię przygarnie i obroni przed dręczycielem, zwłaszcza jeśli masz dzieci, to niewiele możesz zrobić. Zanim udowodnisz instytucjom powołanym do działania pomocowego przeciwko przemocy to masz duże szanse na to że nie dożyjesz. Dlatego kobiety tak żyją żeby jak najmniej ucierpieć, żeby chronić dzieci przed stresorem albo domem dziecka, marząc o tym żeby stresor znalazł sobie inną ofiarę.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Janek(2017-06-28 19:11) Zgłoś naruszenie 3112

  W Polsce nie bez znaczenia jest tutaj rola Kościoła katolickiego, który znoszenie cierpień związanych z nieudanym związkiem, o ile tylko jest on przypieczętowany Sakramentem, każe postrzegać w kategoriach jakiegoś heroizmu! Każdy ksiądz, chcąc być wierny doktrynie, zawsze musi wspierać "ratowanie rodziny", choćby prowadziło to jedynie do eskalacji cierpienia, a niekiedy także upokorzenia, a w sytuacjach skrajnych – pod hasłem, że „dla Boga nie ma sytuacji bez wyjścia” – może ewentualnie zaproponować spędzenie reszty życia w celibacie, chyba że komuś udałoby się uzyskać „unieważnienie małżeństwa" przed sądem diecezjalnym i - moim zdaniem - każdy, kto chce wiarygodnie pisać o przemocy w rodzinie, nie może od tych uwarunkowań abstrahować, tym bardziej, że obecnie rządzący nie kryją bliskim związków z Kościołem i kto wie, czy którejś nocy nie uchwalą ustawy wprowadzającej katolickie zasady moralne do porządku prawnego bardziej troszcząc się o to, żeby np. w sypialni nie było antykoncepcji, aniżeli bicia własnej żony!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ela(2017-06-28 13:27) Zgłoś naruszenie 1741

  Takie nagrania mogą być zmanipulowane.Sama znam z życia taką sytuację,gdzie żona zdradzała męża ,prowokowała do kłótni,i nagrywała, tylko kiedy on krzyczał ( siebie wyłączała).Więc jaki to dowód? Przecież każdy normalny człowiek ,zwłaszcza zdradzany przez drugą osobę nie będzie siedział cicho ,kiedy przyprawia mu się rogi,prawda?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Anna (2017-06-28 12:00) Zgłoś naruszenie 140

  Niestety działa to tak, że wokół się widzi, gdy sytuacja jest nieodpowiednia, co się dzieje itp a u siebie, w swoim domu jakoś tego się nie widzi... tkwi się w tym, człowiek zaczyna się podporządkowywać żeby tylko nie rozzłościć drugiej strony, bo... to przecież ja jestem winna... To uczucie beznadziei, bezradności, brak poczucia jakiejkolwiek swojej wartości... Oprawcy potrafią to wykorzystać a ofiara tkwi... Zwracałam się po pomoc do rodziny męża, ale nikt nie zareagował... słyszałam "wycisz się", "zejdź mu z drogi", "tak bywa na początku małżeństwa", "u mnie jest tak samo, trzeba wziąć winę na siebie i tyle - tacy są mężczyźni" itp. Nie miałam znikąd wsparcia, pomocy, wręcz przeciwnie niemal twierdzenie, że tak ma być... Byłam sama i zaczęłam żyć pod dyktando męża...i tracić siebie.. znienawidziłam siebie... U mnie tak było, aż doszło do przemocy fizycznej... Separacja... Płacz i błaganie o dziwo z mojej strony o naprawę związku i powrót do siebie, wszystko wzięłam na swoje barki... Aż po pół roku regularnych wizyt u psychologa nazwałam problem po imieniu - przemoc psychiczna i fizyczna... Złożyłam pozew o rozwód. Inaczej to wszystko wygląda jeśli nie dotknie nas samych, jeśli to nas dotyczy oczy się zamykają... nie widzimy tego a traktujemy niemal za normalność - chociaż to paradoksalne, absurdalne...

  Odpowiedz
 • ~123(2017-06-28 22:27) Zgłoś naruszenie 1424

  Jak to się ma do długotrwałego stosowania przemocy psychicznej, w wyniku której druga osoba zareaguje przemocą fizyczną? kto wtedy jest sprawcą? Czy może każdy psycholog będzie unikał odpowiedzi mówiąc, że każdy przypadek jest inny? A może ocena polega na sposobie oceny jaki obrazuje poniższy cytat : Mężczyzna pije na umór, kobieta bywa zawiana. Mężczyzna zdradza, kobieta przeżywa przygodę. Mężczyzna rozwodząc się rozbija rodzinę, kobieta kończy związek bez perspektyw. Mężczyzna wyżywa się na bliskich, kobieta odreagowuje stres. Mężczyzna wrzeszczy, kobieta akcentuje swoje racje. Mężczyzna katuje dzieci, kobiecie czasami puszczają nerwy. Mężczyzna zaniedbuje rodzinę, kobieta realizuje się zawodowo. Mężczyzna jest niezdarą, kobieta bywa zagubiona. Mężczyzna jest skończonym chamem, kobieta bywa zmuszana do stanowczości. Mężczyzna jest pracoholikiem, kobieta dba o niezależność. Mężczyzna się leni, kobieta regeneruje siły. Męzczyzna kłamie, kobieta stosuje dyplomację. Mężczyzna przepuszcza pieniądze, kobieta musi czasami coś kupić także dla siebie. Mężczyzna, kiedy dobrze wygląda, jest narcyzem, kobieta jest poprostu zadbana.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • MonkeyMama(2017-11-13 10:01) Zgłoś naruszenie 120

  Mój mąż (były!) był policjantem. Śmiał się ze mnie, kiedy chciałam dzwonić po policję. Nie pił, pieniędzy nie brakowało, uśmiechał się do sąsiadek. Od mojej rodziny i znajomych odciął mnie już na samym początku. Nie miałam do kogo uciec, a i tak by mnie nikt nie posłuchał, bo to przecież "porządny" człowiek, policjant. A i tak to przecież wszystko z mojej winy, że musiał mi dawać nauczkę na różne sposoby... Odwagę dostałam dopiero, jak zrobił to przy naszej małej córeczce, nie zważając na jej bezpieczeństwo, a wręcz narażając ją na niebezpieczeństwo. Wtedy wreszcie zadzwoniłam na policję. Do dziś jednak moja rodzina jest przekonana, że "dla dobra dziecka" nie powinnam się była rozwodzić. To bardzo boli. I po ponad 10 latach od rozwodu nadal cierpię na PTSD i lęki. Teraz mam nową rodzinę, wspaniałego męża i jeszcze dwóch synków. Ale tamta trauma sprzed lat na zawsze zostawiła na mnie znak. Jeśli znasz kogoś, kto jest w tej sytuacji, zainteresuj się, powiedz, że chcesz wysłuchać, pomóc. Każde slowo, każdy gest, jest dla nas na wagę złota. Pokaż nam, że nie jesteśmy z tym same (lub sami - mężczyznom też się to trafia!)

  Odpowiedz
 • WolfHeart(2017-06-28 19:10) Zgłoś naruszenie 93

  " Kto nie doświadczył przemocy w rodzinie nie jest w stanie zrozumieć ofiary, dlatego nie powinien jej osądzać. Nigdy " Sądzę, że twierdzenie o "braku zdolności zrozumienia ofiary" jest mocno na wyrost. Po to właśnie się kształci m.in. psychologów, żeby byli w stanie ofiarę zrozumieć i jej pomóc. Dobry prokurator, adwokat, radca prawny czy sędzia, a nawet właściwie przeszkolony policjant również będą mieli na tyle doświadczenia, taktu i empatii, by móc zrozumieć taką osobę i w niezbędnym zakresie wesprzeć w postępowaniu przeciwko sprawcy. I żadna z tych osób, o ile mienią się profesjonalistami, nie będzie ofiary oceniać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ech...(2017-11-13 16:07) Zgłoś naruszenie 70

  Tytuł: "gdyby jej było źle to by odeszła" a nie zabiegała i walczył o związek -> to cytat od adwokata mojego męża na sprawie rozwodowej. Doznałam klasycznej przemocy psychicznej, potem fizycznej udokumentowane - i co? Wg ludzi nic się nie stało - jego rodzina, pan adwokat - widocznie nie było tak źle... a sąd... wina obu stron - nie wiem może powinnam pozwolić żeby mnie zatłukł to wtedy inaczej by spojrzeli. Dlaczego ludzie popierają przemoc? Widocznie silniejszy wygrywa, a ofiara przemocy nie może liczyć na pomoc i wsparcie... przykre...

  Odpowiedz
 • ofiara (2017-07-10 18:45) Zgłoś naruszenie 53

  a co z przemoca panstwa wobec obywatela? jesli czlowiek, ktory pracuje, nie jest w stanie za pensje zapewnic sobie bytu, tj. wynajecia mieszkania lub zakupu na tani kredyt ( co bylo niemozliwe przez ostatnie 30 lat), i przez to musi tkwic przez cale swoje zycie pod jednym dachem z chorymi psychicznie czlonkami rodziny, do kogo ma udac sie po pomoc? w "rodzinie" najczesciej dochodzi do przemocy wlasnie z biedy, bo polska to kolonia gdzie jest wyzysk obywateli za zgoda rzadzacych, i w ten sposob setki tysiecy ludzi ktwi pod jednym dachem z ofiara bo po prostu nie ma gdzie mieszkac....

  Odpowiedz
 • Wiesia (2017-07-03 21:20) Zgłoś naruszenie 40

  Bicie, poniżenie i podporządkowanie. Nie może tak być bo to patologia

  Odpowiedz
 • r.(2017-11-13 11:11) Zgłoś naruszenie 40

  Dlaczego wszędzie jest napisane sprawca, a nie sprawczyni?? Artykół odbieram jako stronniczy i nierzetelny. W artykule nie ma mowy o przemocy kobiet wobec mężczyzn, która w formie psychicznej występuje rownie często lub częściej niż przemoc fizyczna mężczyzn wobec kobiet. Kobiety także nie stronią od przemocy fizycznej. To co jest tu napisane, to w najlepszym razie wyrwana z kontekstu część problemu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ja(2018-10-25 21:11) Zgłoś naruszenie 31

  Byłam ofiarą przemocy. Od pierwszej chwili sprzeciwu do ostatecznego odejścia minęło 6 lat. Niewyobrażalny stres 24 godziny na dobę przez 10 lat. Do tej pory dziwię się że nie wylądowała w psychiatryku. Doszło do tego zew sama o sobie myślałam ze jestem zerem i nie mogłam wyjść z domu bo strach mnie paralizowal. Jednak decyzja o odejściu była naj łatwiejsza. Potem było jeszcze gorzej. Musiałam wydobyć z siebie niewyobrażalna siłę psychiczną, determinację i konsenkwencje. Odeszła w 2013 roku A to jeszcze nie koniec. Do tej pory czuje jego oddech na plecach i wychodząc z domu zabieram ze sobą gaz ********* mu przestrodze. Mimo to za miliardy dolarów nie zrobilabym kroku w tył. Mając te życie co teraz... nawet nie potrafię opisać tego szczęścia jakie czuje. Co kolejek się dzieje złego wystarczy że przypomnę sobie co było kiedyś i już wiem ze nie ma rzeczy nie do przejścia. Prubujcie odejść nawet jak wrócili do kata To każda Nowa próba odejścia będzie zbliżała was do sukcesu. Chciała bym pomagać ludziom w takiej sytuacji rozmowa ale niestety ofiary sie tego wstydzą. Rozumiem to ja wstydzę się do tej pory.

  Odpowiedz
 • FigoFago(2017-06-28 18:19) Zgłoś naruszenie 34

  Jak dla mnie każdy, kto doznaje przemocy domowej powinien nagrywać sprawce. Rozumiejąc to, że ktoś może kogoś sprowokować to takich nagrań, aby były wiarygodne powinno być, co najmniej 3 z różnych dni. Jeżeli sytuacja się powtarza to jest dowód konkretny. Ważne jest tez to, co zostanie nagrane, – bo jak to zwykła kłótnia gdzie maż przeklina w związku z jakąś tam sytuacja to nie może nie powinno to by kwalifikowane, jako przemoc domowa, bo w takich okolicznościach dochodziłoby do absurdów. Trzeba edukować ofiary o treści art. 207 § 1 kodeksu karnego oraz o tym, aby z nagraniami poszły na Policje złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Irakay(2017-06-30 01:40) Zgłoś naruszenie 39

  Gdyby stosować sposób rozumowania przedstawiony przez autora artykułu, to każde nielogiczne działąnie, sprzeczne z własnym interesem czy zdrowym rozsądkiem można by tłumaczyć skutkiem bycia ofiarą przemocy. Czyli, sam fakt nie stwiania oporu, jest dowodem na istnienie przemocy? Niestety ofiary same muszą zdecydować się na stawienie skutecznego oporu. Można im tylko współczuć i pomagać. Co gorsze w sprawach dotyczących przemocy, zazwyczaj o dowody trudno, a ich zdobywanie np. nagrania, może się wiązać z manipulacją ze strony ofiary. Do grona osób, którym należy współczuć, mogę tylko dorzucić sędziów, którzy muszą rozstrzygać takei sprawy.

  Odpowiedz
 • AgaTa(2019-01-01 16:46) Zgłoś naruszenie 20

  Może się nie znam ale stronniczy to by był gdyby używać właśnie formy żeńskiej sprawczyni. Określenie sprawca użyte w mianowniku brzmi tak samo w formie męskiej jak i bezosobowej, taka tam gramatyka na poziomie szkoły podstawowej ale żeby wiedzieć która z tych form zastosowano potrzebna jest jeszcze zdolność czytania ze zrozumieniem.

  Odpowiedz
 • Maria(2019-02-03 22:25) Zgłoś naruszenie 10

  Witam wszystkie instytucje nie są w stanie nic zrobić i pomóc.Oprawca jest bezkarny.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Adaś Miauczyński(2019-07-09 09:32) Zgłoś naruszenie 01

  TOBY, k***, a nie TO BY.

  Odpowiedz
 • Remi(2020-05-18 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  Opowiem wam sytuację moich sąsiadów. Otóż mąż był uzależniony od alkoholu. Pił, ale nie robił awantur. Popijał sobie szklaneczkę i w domu robił; sprzątanie, majsterkowanie, naprawiał co trzeba, obiad ugotował, dzieci przypilnował w lekcjach, z sąsiadami w zgodzie żył... Ale popijał, co jakiś czas szklaneczkę taniego wina sobie walną i przez cały dzień tak 1-2 buteleczki zeszły. Nawet gdy na jakąś fuchę szedł to brał sobie winko (w butelkę tzw PET po kolorowych napojach) i tam tez popijał. Ale pracował. Kiedy żona poznała nową "swoją miłość", z pracy zaczęła wyjeżdżać na tzw imprezy integracyjne, na wycieczki, zabawy, grille itp. Mąż nie spodziewał się niczego. Cwana bestia była z tej żony. Zaczęła sama kupować mu winka a nawet do tego winka wódki dodawać. Kiedy mąż wypił ...ona z byle pretekstu wszczynała awantury, kłótnie, urządzała sceny na klatce schodowej. No cóż sąsiedzi widzieli, patrole policji również; ona trzeźwa on pijany. JEGO WINA. Zaczął "dołki" [areszty] zaliczać, kartoteka była pełna info o interwencji. Nie dowierzaliśmy. Nawet dzieci (dwoje w wieku 12 i 10 lat) opowiadali, że "to mama zaczęła". Rozwód [sąsiedzi nie chcieli zeznawać, bo "nie będziemy się wtrącać w ich życie" - byłem tylko ja z żoną], eksmisja i człowiek się stoczył. W schronisku dla bezdomnych nie dostał miejsca bo był..."po szklaneczce". Spał po klatkach schodowych. W miesiąc po uprawomocnieniu się wyroku ..nowy kochanek wprowadził się do naszej sąsiadki. Pomieszkali razem kilka miesięcy. Znów szukała "idealnej" miłości. Myślę, że ofiarą tej przemocy był jej mąż. A zatem nie wszystko jest w kolorach czarno-białych. Moja babcia mnie uczyła, że "że każdy medal ma trzy strony. Trzecią stroną jest pierś, której dotyka".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane