statystyki

Hejt znika coraz szybciej

autor: Emilia Świętochowska12.06.2017, 07:53; Aktualizacja: 12.06.2017, 09:27

 Media społecznościowe kasują mniej więcej trzy piąte wpisów zgłaszanych jako rasistowskie lub ksenofobiczne. Hejterskie komentarze i filmy zamieszczane przez Europejczyków najczęściej wymierzone są w migrantów i uchodźców.

To tylko niektóre wnioski, jakie znalazły się w najnowszym sprawozdaniu Komisji Europejskiej na temat zwalczania nielegalnej mowy nienawiści na Facebooku, YouTube i Twitterze. Jego publikacja zbiegła się w czasie z pierwszą rocznicą podpisania przez nie specjalnego kodeksu, w którym dobrowolnie zobowiązały się weryfikować wszystkie zawiadomienia dotyczące obraźliwych treści i usuwać te uznane za bezprawne w ciągu 24 godzin.

Bruksela w swoim raporcie docenia postępy w walce z internetowymi hejterami, jakie zrobiły platformy społecznościowe, ale wciąż podkreśla, że tempo usuwania rasistowskich i ksenofobicznych materiałów jest zbyt wolne. Nieco ponad połowa z nich znika z serwisów w ciągu doby, a jedna piata – w ciągu dwóch dni. Najsprawniej radzą sobie z nielegalnymi wpisami moderatorzy Facebooka, najwolniej – Twittera. Ten ostatni portal okazuje się także najbardziej tolerancyjny wobec osób używających mowy nienawiści. Jak pokazuje raport komisji, Twitter usuwa tylko 37 proc. treści, w sprawie których otrzymał zawiadomienia, choć jest to i tak dwa razy więcej niż wskazywało poprzednie badanie sprzed pół roku. Znaczącą poprawę zanotowały też YouTube i Facebook, które blokują średnio dwie trzecie materiałów zgłoszonych jako obraźliwe. Jeśli chodzi o hejterskie wpisy zamieszczane przez polskich użytkowników mediów społecznościowych, to moderatorzy kasują średnio trzy piąte z nich.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • artykuł radośnie informuje o bezprawiu(2017-06-12 11:52) Zgłoś naruszenie 80

  Art. 54. "1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane..." Na jakiej podstawie media cenzurują? To przecież łamanie konstytucji przez ludzi i naruszanie jednego z podstawowych praw obywatelskich. Co dziwne, za cenzurą opowiadają się ci, którzy jednocześnie strasznie gardłują o nienaruszalności konstytucji?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2017-06-12 09:55) Zgłoś naruszenie 71

  Co w przełożeniu na język polski: cenzura ma się dobrze.

  Odpowiedz
 • abcd(2017-06-12 17:36) Zgłoś naruszenie 50

  "Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć." George Orwell

  Odpowiedz
 • efgh(2017-06-12 11:46) Zgłoś naruszenie 26

  To nie cenzura, mój drogi abcd. Jeśli prowadzę stronę internetową, to mogę nie mieć ochoty na to, aby na niej znalazły się treści, których nie akceptuję. Także w komentarzach. A jeśli masz ochotę hejtować - to załóż sobie własną stronę i za nią odpowiadaj.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • coś takiego(2017-06-12 17:10) Zgłoś naruszenie 10

  Wg GP powstał jakiś nowy naród: Europejczycy. No i oni , jak się okazuje, doświadczają komunizmu w "wolnej Europie" czyli cenzury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane