statystyki

Hejt znika coraz szybciej

autor: Emilia Świętochowska12.06.2017, 07:53; Aktualizacja: 12.06.2017, 09:27

 Media społecznościowe kasują mniej więcej trzy piąte wpisów zgłaszanych jako rasistowskie lub ksenofobiczne. Hejterskie komentarze i filmy zamieszczane przez Europejczyków najczęściej wymierzone są w migrantów i uchodźców.

To tylko niektóre wnioski, jakie znalazły się w najnowszym sprawozdaniu Komisji Europejskiej na temat zwalczania nielegalnej mowy nienawiści na Facebooku, YouTube i Twitterze. Jego publikacja zbiegła się w czasie z pierwszą rocznicą podpisania przez nie specjalnego kodeksu, w którym dobrowolnie zobowiązały się weryfikować wszystkie zawiadomienia dotyczące obraźliwych treści i usuwać te uznane za bezprawne w ciągu 24 godzin.

Bruksela w swoim raporcie docenia postępy w walce z internetowymi hejterami, jakie zrobiły platformy społecznościowe, ale wciąż podkreśla, że tempo usuwania rasistowskich i ksenofobicznych materiałów jest zbyt wolne. Nieco ponad połowa z nich znika z serwisów w ciągu doby, a jedna piata – w ciągu dwóch dni. Najsprawniej radzą sobie z nielegalnymi wpisami moderatorzy Facebooka, najwolniej – Twittera. Ten ostatni portal okazuje się także najbardziej tolerancyjny wobec osób używających mowy nienawiści. Jak pokazuje raport komisji, Twitter usuwa tylko 37 proc. treści, w sprawie których otrzymał zawiadomienia, choć jest to i tak dwa razy więcej niż wskazywało poprzednie badanie sprzed pół roku. Znaczącą poprawę zanotowały też YouTube i Facebook, które blokują średnio dwie trzecie materiałów zgłoszonych jako obraźliwe. Jeśli chodzi o hejterskie wpisy zamieszczane przez polskich użytkowników mediów społecznościowych, to moderatorzy kasują średnio trzy piąte z nich.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • artykuł radośnie informuje o bezprawiu(2017-06-12 11:52) Zgłoś naruszenie 80

  Art. 54. "1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane..." Na jakiej podstawie media cenzurują? To przecież łamanie konstytucji przez ludzi i naruszanie jednego z podstawowych praw obywatelskich. Co dziwne, za cenzurą opowiadają się ci, którzy jednocześnie strasznie gardłują o nienaruszalności konstytucji?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2017-06-12 09:55) Zgłoś naruszenie 71

  Co w przełożeniu na język polski: cenzura ma się dobrze.

  Odpowiedz
 • abcd(2017-06-12 17:36) Zgłoś naruszenie 50

  "Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć." George Orwell

  Odpowiedz
 • efgh(2017-06-12 11:46) Zgłoś naruszenie 26

  To nie cenzura, mój drogi abcd. Jeśli prowadzę stronę internetową, to mogę nie mieć ochoty na to, aby na niej znalazły się treści, których nie akceptuję. Także w komentarzach. A jeśli masz ochotę hejtować - to załóż sobie własną stronę i za nią odpowiadaj.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • coś takiego(2017-06-12 17:10) Zgłoś naruszenie 10

  Wg GP powstał jakiś nowy naród: Europejczycy. No i oni , jak się okazuje, doświadczają komunizmu w "wolnej Europie" czyli cenzury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane