Urzędnik łatwiej zostanie prokuratorem

autor: Emilia Świętochowska06.06.2017, 07:29; Aktualizacja: 06.06.2017, 08:17
sąd, temida

Nie jest tajemnicą, że prokuratura odczuwa coraz bardziej dotkliwe braki kadroweźródło: ShutterStock

Prawnicy, którzy zdali egzamin adwokacki bądź radcowski i co najmniej przez trzy lata pracowali w urzędach państwowych lub obronili doktorat, będą mogli ubiegać się o stanowisko asesora prokuratury.

To jedna ze zmian prawa o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177) przyjęta przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka podczas prac nad projektem reformującym sądownictwo.

Jak tłumaczą posłowie Prawa i Sprawiedliwości, autorzy tej poprawki, chodzi o poszerzenie kręgu osób, spośród których ma rekrutować się prokuratorska kadra. W obecnym stanie prawnym adwokaci, radcy prawni oraz radcy Prokuratorii Generalnej RP, którzy minimum trzy lata wykonują zawód, mogą starać się o stanowisko prokuratora bez wcześniejszego stażu asesorskiego (podobnie z tego wymogu zwolnieni są sędziowie oraz pracownicy naukowi co najmniej w stopniu doktora habilitowanego). „W tych okolicznościach uzasadnione i celowe pozostaje umożliwienie zatrudniania na stanowisku asesora prokuratury osób o niższych kwalifikacjach, niż wymagane do ubiegania się o stanowisko prokuratora” – czytamy w uzasadnieniu poprawki. Aktualne przepisy nie przewidują procedury dojścia do zawodu oskarżyciela dla profesjonalnych prawników zatrudnionych w administracji państwowej. Zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi przez PiS po co najmniej rocznym okresie zatrudnienia w charakterze asesora takie osoby będą mogły starać się o etat prokuratorski.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane