statystyki

Bez przewlekłości w SN. Wydajność rośnie

autor: Emilia Świętochowska31.05.2017, 07:17; Aktualizacja: 31.05.2017, 07:59
Czas rozpatrywania sprawy to średnio siedem miesięcy, więc nie ma mowy o żadnej przewlekłości – mówiła I prezes SN

Czas rozpatrywania sprawy to średnio siedem miesięcy, więc nie ma mowy o żadnej przewlekłości – mówiła I prezes SNźródło: ShutterStock

 – Perspektywy merytoryczne pracy Sądu Najwyższego są bardzo dobre, ale przyszłość nie jawi się już tak różowo – przyznała I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf na dorocznym zgromadzeniu ogólnym sędziów SN. – Nie wiemy, co będzie, ale musimy robić swoje: orzekać zgodnie z duchem prawem – dodała.

Zgromadzenie ogólne było przede wszystkim okazją do przedstawienia wyników działalności SN za miniony rok. Profesor Gersdorf podkreśliła m.in., że w 2016 r. wzrosła liczba spraw załatwionych w stosunku do tych wpływających. – Czyli wydajność rośnie. Czas rozpatrywania sprawy to średnio siedem miesięcy, więc nie ma mowy o żadnej przewlekłości – mówiła I prezes. Przytoczyła też statystyki dotyczące postępowań dyscyplinarnych sędziów: w ubiegłym roku odnotowano 60 spraw sędziowskich oraz 90 spraw odnoszących się do innych grup zawodowych.

Po wystąpieniu I prezes minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do sędziów, w którym zapewniał o tym, jak ogromną rolę pełni SN w ochronie praworządności i ładu demokratycznego. Zaprosił też jego sędziów do zgłaszania swoich uwag w debacie o nowej konstytucji. – Wyrażam nadzieję, że zechcą państwo zabrać głos w kwestii ram ustrojowych, w których osadzone jest sądownictwo – napisał prezydent. – Jestem przekonany, że sędziowie SN nadal będą z zaangażowaniem i odpowiedzialnością przyczyniać się do doskonalenia polskiego wymiaru sprawiedliwości – dodał.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane