statystyki

Klamka w sprawie prezesów sądów jeszcze nie zapadła

autor: Małgorzata Kryszkiewicz31.05.2017, 07:17; Aktualizacja: 31.05.2017, 10:27
sąd

Po serii krytycznych ocen formułowanych przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego oraz posłów opozycji deklarację przedstawienia poprawki w tym zakresie złożyli zarówno strona rządowa, jak i przedstawiciel posłów wnioskodawcówźródło: ShutterStock

 Jest szansa na wprowadzenie do projektu zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych poprawek, dzięki którym nadzór ministra sprawiedliwości nad sądami nie będzie aż tak duży, jak się tego obawiano. Taką deklarację złożył na wczorajszym posiedzeniu podkomisji zajmującej się tym aktem poseł wnioskodawca Bartłomiej Wróblewski.

Jedna z poprawek dotyczyć będzie projektowanego przepisu, który miał pozwolić ministrowi sprawiedliwości scedować wszystkie swoje uprawnienia, także te dotyczące sędziowskich kwestii kadrowych, na zastępców. O tym, że byłoby to niezgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego i mogłoby spowodować perturbacje, jak to miało miejsce w czasie tzw. reformy Gowina, DGP pisał w połowie maja. Wczoraj argumenty przeciwko tej zmianie wybrzmiały również na posiedzeniu podkomisji.

Na początku zarówno przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i poseł wnioskodawca zdawali się bagatelizować niebezpieczeństwo. – Intencją tej zmiany jest usprawnienie działalności MS. Od tego procesu nie da się uciec. W ministerstwach nie da się już pracować w taki sposób, jak 100 lat temu. Spraw, którymi zajmują się instytucje publiczne, jest bowiem coraz więcej – tłumaczył Wróblewski.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • seba(2017-05-31 14:30) Zgłoś naruszenie 27

    -Pomimo wielu zapowiedzi system Wymiaru Niesprawiedliwości działa jak dawniej. Obecnie za rządów PiS – mamy to samo co w czasach PO. Fałszywe oskarżenia, inercja prokuratury i Sądów, nadużywanie władzy połączone z nieróbstwem i kolesiostwem. Półtora roku temu, kiedy ministrowie PiS obejmowali rządy, otrzymaliśmy obietnicę, że wreszcie „państwo polskie wstanie z kolan”, że przestanie być państwem teoretycznym”. ---Nadzwyczajna kasta ma Polaków jak i Ziobrę głęboko w d upie. Potrzebny Er dogan!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane