statystyki

Nowa ustawa o komornikach sądowych wzmacnia nadzór nad tym zawodem

autor: Piotr Szymaniak18.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 18.05.2017, 10:49
Nowa ustawa o komornikach sądowych w zdecydowany sposób wzmacnia nadzór nad tym zawodem i ma się przyczynić do zwiększenia efektywności postępowań dyscyplinarnych.

Nowa ustawa o komornikach sądowych w zdecydowany sposób wzmacnia nadzór nad tym zawodem i ma się przyczynić do zwiększenia efektywności postępowań dyscyplinarnych.źródło: ShutterStock

Rządowa reforma egzekucji sądowej wkracza w decydującą parlamentarną fazę. Nowa ustawa o komornikach sądowych w zdecydowany sposób wzmacnia nadzór nad tym zawodem i ma się przyczynić do zwiększenia efektywności postępowań dyscyplinarnych.

Sprzyjać temu mają nowe uprawnienia ministra sprawiedliwości, który będzie mógł np. na każdym etapie postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przeciw komornikowi zawiesić obwinionego. Do tego rozszerzono katalog przewin, za jakie będą odpowiadać komornicy.

Karami dyscyplinarnymi będą oprócz upomnienia i nagany kara pieniężna w wysokości do 100 tys. zł (dziś jest to trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego), a także zakaz przyjmowania spraw spoza rewiru (na okres do trzech lat). Proponuje się również wydłużenie maksymalnego okresu, na który można zawiesić komornika (z dwóch do trzech lat).

Najwyższą karą nadal pozostanie oczywiście wydalenie ze służby. Odpowiedzialność dyscyplinarna grozić będzie np. za brak nadzoru nad zatrudnionymi asesorami oraz innymi osobami, naruszenie zasad korzystania z prawa do nieobecności, usprawiedliwiania tych nieobecności albo korzystania z wyznaczonego zastępcy.

Wydawać by się mogło, że to wszystko sprawi, że nieuczciwi komornicy łatwiej i szybciej będą usuwani z zawodu. Tyle tylko, że zdaniem Rafała Fronczka, prezesa Krajowej Rady Komorniczej, skutek może być przeciwny.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane