Zwiększony nadzór ze strony zarówno prezesów sądów i Ministerstwa Sprawiedliwości, zmniejszenie opłat egzekucyjnych, obowiązek osobistego wykonania czynności przez komornika wraz z ich nagrywaniem – to tylko niektóre zmiany przewidziane w nowej ustawie o komornikach sądowych oraz w ustawie o kosztach komorniczych, które przyjęła wczoraj Rada Ministrów.
– Przywracamy obywatelom poczucie bezpieczeństwa – podkreślała po wczorajszym posiedzeniu rządu premier Beata Szydło, nawiązując do znanej historii rolnika, któremu asesor zajął ciągnik za długi sąsiada. Premier mówiła też o bezdusznych komornikach pozbawiających możliwości życia w godnych warunkach.
Liczni krytycy nowych przepisów zarzucają im, że w dużej mierze są one pokłosiem jednej, głośnej sprawy medialnej. Zdaniem Krajowej Rady Komorniczej efektem zmian będzie zapaść systemu egzekucji i bankructwa kancelarii.
Według Zbigniewa Ziobry, obawy te są przesadzone. – Skończą się za to bajońskie zarobki – zaznacza szef resortu sprawiedliwości.