statystyki

Z kryteriami w przetargach nie jest dobrze, ale jest nadzieja, że będzie lepiej

autor: Sławomir Wikariak16.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.05.2017, 09:40
dokumenty

Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska”, najczęściej stosowanymi kryteriami pozacenowymi są okres udzielonej gwarancji i termin realizacjiźródło: ShutterStock

 Termin realizacji zamówienia i okres gwarancji to wciąż najpopularniejsze kryteria pozacenowe stosowane w polskich przetargach. Zarówno Ministerstwo Rozwoju, jak i Urząd Zamówień Publicznych są jednak dobrej myśli i przewidują, że z czasem urzędnicy coraz częściej będą sięgać po kryteria jakościowe.

Od lipca 2016 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.), w przetargach, poza określonymi sytuacjami, cena nie może jako jedyna decydować o wyborze najkorzystniejszej oferty. Kryteria cenowe powinny stanowić co najmniej 40 proc. ogólnej wagi.

Przepisy te są stosowane przez urzędników, tyle że najczęściej wybierają oni najłatwiejsze, a jednocześnie najmniej efektywne rozwiązania. Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska”, najczęściej stosowanymi kryteriami pozacenowymi są okres udzielonej gwarancji i termin realizacji. Aż 85 proc. zamawiających z sektora samorządowego wskazało na pierwsze i aż 40 proc. na drugie z tych kryteriów jako najważniejsze ze stosowanych przez siebie. Zaledwie 7 proc. podało kryterium jakościowe.

Dużo lepiej wygląda sytuacja w administracji centralnej – tu na kryteria jakościowe wskazało już 37 proc. przebadanych urzędników.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane